Kıyıya paralel “Boğaz Seferleri” başladı 4.1.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımının daha aktif kullanılabilmesi amacıyla Paralel Boğaz Seferleri Projesini hayata geçirdi. Projeye göre, 30 Kilometre’lik İstanbul Boğazında, Sarıyer’den Kabataş’a ve Beykoz’dan Üsküdar’a alternatif bir deniz hattı oluşturuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi deniz ulaşımının daha etkin kullanılabilmesi ve Boğaz’a paralel sahil yolu trafiğinin hafifletilmesi amacıyla, 4 Ocak 2011 Salı gününden itibaren Sarıyer–İstinye– Beşiktaş– Kabataş ile Beykoz-Kanlıca-Üsküdar hattında, kıyıya paralel transit hat uygulamasını başlattı.

Boğaz’ın her iki kıyısında kara trafiğine alternatif oluşturacak paralel hatlar, hafta içi her gün iki sefer şeklinde gidiş-dönüş olarak yapılacak. Böylece, İstanbul Boğazı’nda yaklaşık 30 kilometrelik bir güzergah, kıyıya paralel deniz seferleri ile by-pass edilmiş olacak. 

Seferler; Kabataş’tan 9.15 ve 14.15. Sarıyer’den 10.30 ve 15.30;

Beykoz’dan 07.30 ve 09.30, Üsküdar’dan 08.30 ve 18.30 saatlerinde kalkıyor.

Şehir içi deniz ulaşımında önemli bir alternatif oluşturması beklenen kıyıya paralel transit hatlarda, yolculardan gelen talep yoğunluğu dikkate alınarak artış sağlanacak.

Yeni hatlarda manevra kabiliyeti yüksek yolcu motorlarından yararlanılıyor. Kıyıya paralel yeni hatlarda mevcut ücret tarifesi geçerli.