%100 İstanbullu! 27.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Ulaşım A.Ş. tarafından tasarlanan ve üretilen İstanbul’un ilk yerli tramvayı, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle raylara indi. İstanbul’dan ilham alınarak üretilen yerli tramvayın deneme sürüşünü gerçekleştiren Başkan Topbaş, yeni araçların yüzde 50 daha az maliyetle üretildiğini belirterek, yılsonuna kadar 16 yerli tramvayın İstanbulluların kullanımına sunulacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yedi tepeli kentten ilham alarak tasarladığı ve ürettiği ilk yerli tramvay hizmete alındı. İstanbul’un ilk yerli üretim tramvay aracının tanıtımı ve deneme seferi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Topkapı Tramvay İstasyonu’nda düzenlenen törende konuşan Başkan Topbaş, ulaşım alanında sorunları çözmek için pek çok çalışma yaptıklarını belirterek, İstanbul’da ulaşım ile ilgili çeşitlendirme çalışmalarını başarıyla yürüttüklerini söyledi.

“Ulaşımda ciddi mesafeler kat ettik…”

Yerli tramvay üretiminin kolay bir iş olmadığını ifade eden Başkan Topbaş, “Göreve geldiğimizden bu yana ulaşım sorununu çözmek için pek çok proje başlattık. 60 milyar liralık yatırımımızın 32 milyar lirası ulaşımla ilgili. Ciddi mesafeler kat ettik. Ulaşım A.Ş. firmamız, hummalı bir çalışma sonucunda gerçekten kayda değer bir başarıyı ortaya koydu. Farklı bir ölçekte başarıdır bu. Ulaşımda sorunları çözmek, konforu artırmak ve gelişim sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Maliyette %50 tasarruf…

Yerli tramvay üretiminin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde verdiği talimatla başladığını belirten Başkan Topbaş, “1995 yılında bir el tutamağı 250 dolara getiriliyordu. Hangi bütçe dayanır buna? Sonra Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu kadar basit bir malzeme İstanbul’da üretilmeye başlandı. El tutamakları 1 doların altında üretildi. Şimdi vagon yapıyoruz. 3,5 milyon Euro’nun altında alınamıyor. Biz 1,57 milyon Euro’ya mal ediyoruz. Yüzde 50 az maliyetle üretiyoruz. Bu kadar yatırımları nasıl yapıyoruz? İşte bunlardan tasarruf edilerek yapılıyor. Daha çok çalışacağız. Bizim hedefimiz; bu ülkeyi hak ettiği yere getirmek, milletimize hizmet etmek.” diye konuştu.

Yerli tramvay mühendislik harikası…

“İstanbul teknolojik gelişmeleri ortaya koyarken, Türkiye’ye model oluyor.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorumluluğumuz sadece İstanbul’un sorunlarını çözmek değil. Diğer şehirlerimize ağabeylik yapmayı, sorunlarını çözmeyi ve gelişimini sağlamayı hedefliyoruz. Yerli üretim, geleceğin mühendislerinin yetişmesine de katkı sağlıyor. Bu çalışma, aynı zamanda bir mühendislik harikası. Daha önce yedek parça üretimi ile başlayan çalışma, bugün dizayn ve yazılım her yönüyle yerli hale geldi. Türkiye’de üretilen en önde gelen hafif metrolar bunlar. 2 tanesi raylara indirildi. 16 tane daha gelecek. Ayrıca bir teknolojik deneyim kazanıyoruz. Bu bir eğitim müessesi haline geldi. Yarın bu öğrencilerimiz daha iyilerini yapacak.”

Yerli tramvaylar İstanbul’a hayırlı olsun…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da yakın gelecekte bireysel araç kullanma ihtiyacının kalmayacağını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Roma’da şehir içinde kimse araç kullanmıyor. Biz de İstanbul’u bu noktaya getireceğiz. Yeni çalışmalarımız var. İstanbul’u en uç noktalara kadar raylı sistemlerle donatmaya çalışıyoruz. Dünyaya örnek olacak adımlar atmak zorunda hissediyoruz. Teknolojik gelişmeleri konuşulan bir Türkiye’yi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Geleceğe birlikte yürüyoruz. Yarınlar dünden çok farklı olacak. Bu vagonlarımız hayırlı olsun. İnşallah birçok alanda hizmetlerimiz eklenecek. Biz öncü nesiliz. Arkamızdan gelecek nesil bunların çok daha iyilerini ortaya koyacak.”

16 tramvay daha hizmete girecek…

%100 İstanbullu yerli tramvay aynı sınıfta, benzer özelliklere sahip bir araca göre yarı fiyatına mal edildi. Yeni araçlarda uçak teknolojisine yakın bir teknoloji kullanıldı. Hem hafif metro hem de tramvay olarak kullanılabilecek bu araçlar, İstanbul’un şartlarına uygun olarak tasarlandı. %100 İstanbullu yerli tramvay uluslararası standartlara uygun olup, akredite kuruluşların gözetiminde başta fonksiyon testleri, statik ve dinamik testler, seyir emniyet testleri, performans ve fren testleri olmak üzere, gerekli güvenlik testlerinden geçerek uygunluk sertifikalarını aldı. 2014 sonuna kadar 16 yerli üretim tramvayın daha filoya katılması planlanıyor.