İstanbul’un her ilçesine rehabilitasyon merkezi ve kreş 26.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sancaktepe’ye yaptığı yatırım ve hizmetlerin tanıtımı ve toplu açılışı Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle yapıldı. İstanbul’a yaptıkları yatırımlar toplamının yıl sonuna kadar 68,5 milyar lirayı bulacağını belirten Başkan Topbaş, her ilçeye rehabilitasyon merkezi ve kreş yapacaklarının müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sancaktepe ilçesine yapılan yatırım ve hizmetlerin tanıtım ve toplu açılış törenine katıldı. Başkan Topbaş, törenden önce, açılışı yapılacak olan İETT Garajı, 26 bin metrekarelik Osmangazi Parkı ve Spor Tesisleri ile İSMEK Kurs Merkezi’ni gezdi. Merkezde eğitim gören engelli çocukların oluşturduğu müzik grubunun mini konserini dinleyen Başkan Topbaş, bina içinde hizmet veren çocuk kreşini de ziyaret ederek, çocuklarla oyun oynadı.

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Yenidoğan’daki tören alanına geldi. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği törene, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, İBB Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, İBB Genel Sekreter Yardımcıları Hüseyin Eren ve Abdurrahman Uçak, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ile Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya da katıldı.

Yeni yatırımlar, İstanbul’a hayırlı olsun…

Coşkulu bir kalabalığa hitap eden Başkan Topbaş, açılışı yapılan Sancaktepe Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Yenidoğan Kültür Merkezi, Orhangazi İETT Garajı, Orhangazi Parkı ile Sancaktepe İSMEK Kurs Merkezi’nin ilçeye ve İstanbul’a hayırlı olmasını diledi. Başkan Topbaş, İSMEK binasının içinde Engelli Merkezi, Aile Danışma ve Eğitim Merkezi ile Mesleki Beceri Kazandırma Merkezi’ni de bulunduğuna dikkat çekti.

Her ilçeye rehabilitasyon merkezi ve kreş …

Küçükçekmece’deki bir işitme engelliler merkezinde çocukların ve ailelerinin yaşadığı sıkıntıyı dile getiren Başkan Topbaş, “İstanbul’un ilçelerinin belirli noktalarına Kadın ve Aile Bakanlığımız ile birlikte işitme engelli çocuklar için eğitim ve rehabilitasyon merkezi kuralım dedik ve projelerine başladık. Madem böyle bir beklenti var, çözmemiz gerekiyor. Belediyeler yer gösterirse tüm ilçelerde kreşler yapacağız. 40-50 bin çocuğa hitap edebilecek kreşler yapabilmeyi gönlümden geçiriyorum. Dışarıda oyun parkları olan, ailelerin bir kenarda oturabileceği modern kreşler.” dedi.

İstanbul’a dev sağlık yatırımları…

Başkan Topbaş, İstanbul’da Engelliler Merkezi ve Müdürlüğü’nün ilk defa Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde kurulduğunu hatırlatarak, “Biz de hamdolsun bu merkezlerin sayısını 26’ya çıkarttık. Sayılarını daha da artırıyoruz. Eğitim verecek, beceri geliştirecek bu merkezlere ihtiyaç var. Yine İstanbul’da ücretsiz hizmet veren 22 tane Kadın ve Alile Sağlığı Merkezi yaptık. 1 milyon 850 bin kişi muayene oldu ve 8 bin 500 bayana erken kanser tanısı yapıldı. Görüntüleme merkezlerimiz bile var. Sağlık alanında anlatmaya zaman bulamadığımız böyle çok hizmetimiz var.” diye konuştu.

İstanbul’da ulaşım rayına oturuyor…

İstanbul’da son 10 yılda dev yatırımların altına imza attıklarını belirten Başkan Topbaş, inşaatı hızla devam eden Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metrosu’nun 2015 yılında tamamlanacağını, bu hattı ve Marmaray’ı kullanarak şehrin her tarafına, hatta Ankara’ya hızlı trenle gidebileceğini söyledi. İstanbul’da dünyanın pek çok medeni şehrinde bile olmayan kalitede otobüslerle hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Başkan Topbaş, engellilere uygun, güvenlik kameralı, klimalı, konforlu, akıllı otobüsleri İstanbulluların hizmetine sunduklarını söyledi.

İstanbul’a 3 bin modern otobüs daha…

Başkan Kadir Topbaş, tören alanındaki İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı’ya; “Otobüslerimizin sayılarını artıracaksınız. En yoğun saatlerde bile vatandaşlarımız sıkıntı çekmeden yolculuk yapabilsin. 3 bin tane mi otobüs aldık? 3 bin tane daha alalım. Paramız var. Otobüs A.Ş.’yi daha çok geliştirelim. Halk otobüslerinin tamamını da yenileyerek, klimalı, konforlu hale getireceğiz.” talimatını verdi.

“Hayal edilemeyen hizmetlere imza attık…”

“İstanbul’un her noktasında yapılamaz denen, hayal bile edilemeyen büyük projelere imza attık.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl dahil İstanbul’a toplam 68,5 milyar liralık yatırım yapmış olacağız. Dev eserler ortaya çıkarmak için karıncalar gibi çalışıyoruz. Bugün çok farklı bir Sancaktepe var, yarın çok daha farklı olacak. İstanbul’daki gelişmeler ülkemizin başka şehirlerinde ve yurtdışında hayranlıkla izleniyor. İstanbul’a 26 tane spor kompleksi yaptık ve yıllık 7 milyon kişi tesislerimizden yararlanıyor. Kapalı spor salonlarımız, buz pateni tesisimiz, yüzme havuzlarımız, statlarımız, 148 okulun bahçesine yaptığımız kapalı spor salonlarımız var. 62 okulun bahçesine daha yapmaya başladık.”