Avcılar’a yatırımlar zinciri! 23.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar ilçesine yapılan yatırım ve hizmetlerin tanıtımı ve temel atma törenine katıldı. Son 10 yılda Avcılar’a 645 milyon lira yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, ilçeye daha pek çok yatırım kazandıracaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Avcılar’da yaptığı yatırım ve hizmetlerin tanıtımı ile 5 yeni yatırımın temel atma töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Başkan Topbaş, tören öncesinde ilçe halkıyla biraraya gelerek ‘Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’ne katıldı. Avcılar halkının büyük bir ilgi gösterdiği Başkan Topbaş, vatandaşlarla birlikte horon da oynadı.

Avcılar’a 645 milyon liralık yatırımlar zinciri…

Avcılar Denizköşkler’de düzenlenen törende, coşkulu bir kalabalığa hitap eden Başkan Kadir Topbaş, Avcılar’a 645 milyon lira yatırım yaptıklarını söyledi. Avcılar’da 42 milyon 384 bin liralık 5 yeni yatırımın da temelini attıklarını belirten Başkan Topbaş, “Dev spor kompleksi, Avcılar’ı şehrin spor merkezi yapacak. İki okula yapacağımız spor salonları da bu fonksiyona can verecek. Daha önce de üç okula spor salonu kazandırmıştık. Açık aktivite alanlarında Avcılar stres atacak. Üniversitenin önünde ilçemize yakışır bir meydan olacak. Kutsal aile kurumunun ilk imzaları da yeni nikah salonunda atılacak.” dedi.

“Avcılar’ın yol ve kavşak sorunları çözdük…”

Başkan Topbaş, Avcılar’ın yol ve kavşak sorunları çözdüklerini ve metrobüs konforunun ilçe halkının ayağına geldiğini ifade ederek, “Yoğun talepten dolayı Avcılar’ı metro ile buluşturacak projelere imza attık. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı projeyi 2017’de tamamlamayı hedefliyoruz. Yakında Bakırköy - Avcılar -  Büyükçekmece TÜYAP Metro Hattı’nın temelini atacağız. İstanbul’u 24 saat metro ağlarıyla örüyoruz. Şehre metro yetiştirmek için binlerce insan gece gündüz karıncalar gibi çalışıyor. İstanbul’a 2019 yılında 420 kilometre raylı sistemden bahsediyoruz.” diye konuştu.

“Metro ile Londra’ya kadar gidilebilecek…”

“Avcılar’dan geçecek metro hattını Büyükçekmece merkeze indirmek üzere planlar yaptık.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Yakın gelecekte Avcılar ve Büyükçekmece’den metroya binen bir yolcu, Taksim’e, Kartal’a kadar gidebilecek. Marmaray tam anlamıyla tamamlandığı zaman Ankara’ya, doğuya hatta Londra’ya kadar gidilebilecek. Bunları, sevdası olanlar, azmi olanlar inşa edebilir. Yoksa bu kaynaklar vardı niye yapılmadı bugüne kadar? Bunlar ihmal edilmiş şeyler. Eksiklikler bunlar, biz de yapıyoruz. Silivri’ye kadar metro dedik, Çatalca’ya mevcut hafif metro çalışmasını söyledik.”

“Avcılar için ne istiyorsanız yaparız…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kaynaklarının olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “Avcılar için daha ne istiyorsanız yaparız. Yatırım yaparken siyasi ayrım yapmıyoruz, insana hizmet etmek görevini yerine getiriyoruz. Avcılar Sahili’ne erkekler dahi inmeye çekiniyordu. Florya gibi bu sahili güvenlikle kontrol altına alacak bir düzenleme yapıyoruz. Denizköşkler’de bir sosyal tesis kurduk, dolup taşıyor şu anda. Şimdi de düğün ve toplantı salonu yapıyoruz. Teknik olarak mümkün olursa Avcılar’da sahilden yukarıya bir teleferik de yapmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi’ne dev spor kompleksi…

Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ni açarak bu havzadaki 2 milyon insanın atıksularının denize karışmasını önlediklerini ve dereleri ıslah ettiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul Üniversitesi ile anlaştık. Orada bize bir yer ayırdılar. Üniversitenin Avcılar’daki merkezine dev bir spor kompleksi yapıyoruz. İnşaatı devam ediyor. Üniversiteye; ‘Yol kenarında bize bir arazi verirseniz bir spor tesisi kurarız, ancak bir şartımız var. Bu tesis halka açık olacak ve biz işleteceğiz’ dedik. Yani hem halk hem öğrenciler istifade edecek. Kapalı yüzme havuzu, kapalı spor alanları, fitness salonu gibi her şeyiyle mükemmel bir tesis olacak. Avcılara yakışır bir tesis olacak.”