Başkan Topbaş’a sevgi seli! 23.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Berberler Odası mensupları ile biraraya geldi. Kuaförlerin “İstanbul seninle gurur duyuyor” tezahüratlarıyla karşılanan Başkan Topbaş, berberlerin sorunlarını çözecek önemli müjdeler verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Berberler Odası tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongreye katıldı. Salonu dolduran binlerce kuaförün sevgi gösterileriyle karşılanan Başkan Kadir Topbaş’ın konuşması sık sık “İstanbul seninle gurur duyuyor” tezahüratlarıyla kesildi. Esnafların ekonominin temel direği olduğunu ve berberler gibi emek yoğun iş gücü ile insanları güzelleştirmek için çalışan esnafın İstanbul’un nabzını da tuttuğunu belirten Başkan Topbaş, “Sizler insanları güzelleştirirken biz de İstanbul’u güzelleştirmeye çalışıyoruz. Her ikisinin de ulvi bir görev olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Esnafın sıkıntıları çözülecek…”

Geçmişte Oda Başkanlığı yapmış esnaf bir aileden gelen biri olarak esnafın sıkıntılarını yakından bildiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Esnafın önünü açacak hizmetler vermeye özen gösteriyoruz. Yerel yönetim olarak esnafla yakın ilişkiler kurmaya, sorunlarını çözmeye önem veriyoruz. Odalarımızla işbirliğimizi daha da geliştirerek sizin sorunlarınızı çözmek için kanunlar ve mantık çerçevesinde ne gerekiyorsa yapacağız.” diye konuştu.

“KDV konusunu Başbakanımıza arz edeceğim…”

“KDV ile ilgili yaşanan sorunu Sayın Başbakanımıza ileteceğim.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca İstanbul’daki 39 ilçemizden bazılarında var olan pazar tatili uygulamasını bütün ilçelerde uygulatmak için Oda Başkanlığımıza destek vereceğiz. Bu düzenleme biz de ilçe belediye başkanları ile konuşarak bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerekliliğini ifade edeceğiz. Sizler saatlerce ayakta çalışarak ekmeğinizi kazanıyorsunuz. Tabi ki bir gün de olsa ailenizle çocuklarınızla olma ihtiyacınız var.”

“Geçici ruhsat sorunu da çözülecek…”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'daki yanlış yapılanma sürecinin getirdiği faturaları başta küçük esnafın ödediğini bildiğinin de altını çizerek, şunları söyledi: “Geçici ruhsatlarla işinizi sürdürüyorsunuz. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve ilçe belediye başkanlarımızla görüşerek sorunun çözümü için bir model sunacağız. Öte yandan insan sağlığını yakından ilgilendiren bir meslek sahibi olmanızdan dolayı temizlik ve hijyen konusunda Berberler Odalarımızla birlikte bir eğitim çalışması yapabiliriz.” 

İstanbul, gazozla tıraş dönemini aştı…

İstanbul’a yaptıkları yatırımların büyüklüğünü vatandaşların yaşayarak gördüğünü, yaptıkları hizmetlerin yapacaklarının teminatı olduğunu belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu anlayışla İstanbulluların karşısına 3’üncü kez aday olarak çıktım. Dünyada hiçbir belediye İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ölçekte büyük metro yatırımları yapmıyor. Şehrimiz bir metro kente dönüşüyor. İstanbul’da yaşanan kuraklığa rağmen su sıkıntısı yaşanmıyor. Suyu en çok kullanan insanlar olarak İstanbul’un geçmişte nasıl su sıkıntısı yaşadığını biliyorsunuz. Gazozla tıraş edilen dönemlerden bahsedilir. Bu dönem artık bitti. Şimdi çeşmelerimizden içilebilir kalitede su akıyor.”

İstanbul Erkek Berberleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz, konuşmasının ardından Başkan Kadir Topbaş’a elle çalışan tarihi bir tıraş makinesi hediye etti.