Sarıyer’de tapu sevinci 22.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer’de düzenlenen Tapu Dağıtım Töreni’ne katıldı. Hizmete alınan yeni erguvan otobüslerin tanıtımını da yapan Başkan Topbaş, Sarıyer’e son 10 yılda 1 milyar 809 milyon lira yatırım yaptıklarını ve ilçeye hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer PTT Evleri Tapu Dağıtım ve Yeni Erguvan Otobüsleri Tanıtım Töreni’ne katıldı. Çayırbaşı Fidanlığı’nda düzenlenen törende coşkulu bir kalabalığa hitap eden ve konuşması sık sık “İstanbul seninle gurur duyuyor” sloganıyla kesilen Başkan Kadir Topbaş, geçmiş yönetimlerin iş ve aş için göçle İstanbul’a gelen vatandaşlara yol göstermediği için bugünlere geldiklerini söyledi.

Sarıyer’e 1 milyar 809 milyar lira yatırım…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un plansız geliştiğini ve sorunları çözmenin kendilerine nasip olduğunu belirterek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’a son 10 yılda 60 milyar lira, Sarıyer’e 1 milyar 809 milyon lira yatırım yaptık. İstanbul’u metro ağlarıyla örüyoruz. Kavşak ve yeni yolların haddi hesabı yok. Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tüneli trafiği nasıl rahatlattı, siz yaşayarak biliyorsunuz. Arkasında durmayacağımız hiçbir söz söylemedik. Sözü namus biliriz.” dedi.

“Sarıyerlileri tapularına kavuşturuyoruz…”

Sarıyerli vatandaşları tapularına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Söz vermiştik, sözümüzü yerine getiriyoruz. Boş vaatlerde bulunmuyoruz. Daha önce Poligon, Ferahevler ve Maden’de tapu verdik. Şimdi Çayırbaşı, Yeniköy, PTT Evleri’nde tapu veriyoruz. İlk etapta 6 vatandaşımız tapusunu alacak. Bürokrasi yavaş işliyor, ama devamı gelecek. Sözümüz asla yerde kalmaz. Bize ulaşan hiçbir sorunu, çözmeden bırakmayız. Bugün tapuları dağıtmaya başlıyoruz. Sürekli yargıya götürülerek geciktirildi. Yasal düzenlemeleri yaparak hamdolsun bugün başladık.” diye konuştu.

Derbent’in çehresi kentsel dönüşümle değişiyor…

Derbent’te devam eden kentsel dönüşüm çalışmasıyla mahallenin modern bir çehreye kavuşacağını ve 1.500 ailenin yeni evlerine sahip olacağını belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Alt katlar dar oluyor diye konuşanlar oldu. Şimdi alt katları da üst katlarla aynı metrekarede yapıyoruz. Kim ne söylerle söylesin, hizmet etmek, eksikleri ortadan kaldırmak bizim işimiz.”

Sarıyer’de metro çalışmaları sürüyor…

Belgrat Ormanları’nı, Emirgan Korusu gibi düzenleyerek spor ve aktivite alanlarıyla hoşça vakit geçirilecek bir mekana dönüştüreceklerini dile getiren Başkan Topbaş, “Metronun Hacıosman’a geleceğini hayal eder miydiniz? Şimdi metroyu Çayırbaşı’na indirmek için çalışmalar yapıyoruz. Yine Beşiktaş Sahili’nden Sarıyer’e bir metro projesi düşünüyoruz. Çünkü sahil yolu artık yoğunluğu çekmiyor.” dedi.

Sarıyer Tüneli’nin devamı gelecek…

Başkan Topbaş, İBB bürokratları ile yaptıkları koordinasyon toplantısında Sarıyer Tüneli’nin devamını ne yapacakları ile ilgili görüştüklerini de anlatarak, şu bilgileri verdi: “Demirciköy ve Zekeriyaköy’e tünelle mi, yol olarak mı gidecek bunları konuştuk. Ayazağa Köyiçi’nden İstinye’ye inen bir metro tasarlıyoruz. Etiler Hisarüstü Metrosu’nun da vagonlarını indirerek test sürüşlerine başlayacağız. Hisarüstü’nden Aşiyan Sahili’ne de teleferikle erişim sağlayacağız.”

“Dünya İstanbul’u izliyor…”

İstanbulluların yıllarca İkarus marka eski otobüslerle kötü şartlarda seyahat etmek zorunda kaldığını hatırlatan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’a modern, akıllı otobüsler getirdik. Otobüslerde internet, şarj imkanı, hatta bir kısmında bisiklet aparatları mevcut. İstanbul’da 1.050 kilometre bisiklet yolu planladık. Vatandaşlarımıza hizmet etmek en büyük gururumuz. İstanbul’daki hizmetlerimizin modellerini Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak Türkiye’deki belediyelere, UCLG Başkanı olarak da dünya belediyelerine aktarıyoruz. Dünya İstanbul’u izliyor.”