Ulaşım yatırımları hız kesmiyor! 15.2.2014

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, özel halk otobüsü derneklerinin temsilcileri, otobüs sahipleri ve şoförlerle biraraya geldiler. İstanbul’da ulaşıma son 10 yılda 32 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarındaki kaliteyi yükseltmek için de çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Özel Halk Otobüsleri Birliği Genel Başkanı İsmail Yüksel ile özel halk otobüsü dernekleri, otobüs sahipleri ve şoförlerle Haliç Kongre Merkezi’nde buluştular. Halk otobüsçülerinin sorunlarının ele alındığı toplantıda salonu dolduran coşkulu kalabalığa hitap eden Başkan Kadir Topbaş, yoğunluğu ve nüfusuyla bir ülke özelliği gösteren İstanbul’un Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük olduğunu belirterek, “İstanbul’da 10 yılda yaptığımız 60 milyar liralık yatırımın 32 milyar lirasını sadece ulaşıma harcadık. Metro, yol, kavşak ve deniz ulaşımı yatırımları yaparken, yıllardır lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarındaki kaliteyi yükseltmek için de çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

“Toplu taşımayı entegre ediyoruz…”

Kent ulaşımında önemli bir hizmet veren halk otobüsçülerinin 2 bin 153 otobüsle İstanbul’a hizmet verdiğini ve günde 1,5 milyon yolcu taşıdığını ifade eden Başkan Topbaş, “Otobüslerimizin kalitesinin artması, İstanbul’un medeniyet ölçülerini de yükseltiyor. Bunun için bütün toplu taşıma sistemlerini entegre hale getirmek için Tek Bilet Uygulaması’na geçtik. Toplu ulaşımda gelirleri artırmaya, giderleri azaltmaya çalışıyoruz. Bundan özel halk otobüslerinin de istifade etmesini sağlıyoruz, yeni yatırımların önünü açıyoruz. Özel halk otobüsleri yönergesinde değişiklik yaptık. Gelirlerde yüzde 8 iyileştirme sağladık. Biletçileri kaldırdık. Bu sayede giderler azaldı, istismarlar önlendi. Hizmet bedelleri azaltıldı.” diye konuştu.

“Tüm gelirleri İstanbulkart ile kayıt altına aldık…”

“Toplu taşıma araçlarının yaşına göre bir sıralama yaptık. Yeni ve alçak tabanlı araçların hizmet bedellerini en az seviyelere indirdik.” diyen Başkan Topbaş, şu açıklamaları yaptı: 350 bilet bedeli yerine 10 bilet bedeli gibi sembolik rakamlara çektik. Yıllık ruhsat harçlarını kaldırdık. Devir bedellerini bir defaya mahsus kaldırdık. Birikmiş olan zorunlu devir talepleri ihtiyacı karşılandı. 2013’ün sonuna kadar öğrenci geçişine 15 kuruş ek ödeme yaptık. Mavi kart, abonman, bilet hasılatının tamamı taşımacılara ödeniyor. İstanbulkart ile tüm gelirleri kayıt altına aldık. 2013 sonuna kadar uygulanan sistemde ortalama bilet bölgelere göre 1,20-1,25 liraydı. Tedbir aldık ve durumu düzelttik. Bu değeri 1,30-1,35 liraya yükselttik. Tüm taleplerinizi karşılıyoruz.”

“İstanbul’a en donanımlı otobüsleri kazandırdık…”

Başkan Kadir Topbaş, özel halk otobüsçülerinden araçlarını hızla yenilemelerini beklediklerini ve halk otobüsçülerinin bunu başarabilmeleri için pek çok imkan sağladıklarını belirterek, “İstanbul’da toplu ulaşım standartlarını artırmak adına filolar hızla yenilenmeli. Biz konuda öncülüğümüzü yaptık. İstanbul’a en donanımlı otobüsleri kazandırdık. Bütün araçlarımızın yeni ve kaliteli olmasını arzu ediyoruz. Çünkü bir şehrin medeniyet ölçüsü toplu taşıma oranının yüksekliğiyle ölçülür.” dedi.

“Halk otobüslerine kurumsal kimlik kazandıracağız…”

İETT otobüslerini yenilediklerini ve Otobüs A.Ş.’yi kurduklarının altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Halk otobüslerimizin de bir kısmı yeniledi. Arkadaşlarıma hep ‘halk otobüsçüleriyle bir rekabete girmeyiniz’ diyorum. Ama halk otobüsçülerimizin de rekabet şartlarına uygun hale gelmeleri gerekiyor. Halk otobüsçülerine kurumsal bir kimlik getirme çalışmamız da var. İETT gibi halk otobüsçülerimize de garaj hizmeti verip, bir takım hizmetleri oradan almaları için çalışma yapıyoruz. Otobüs A.Ş.’de uyguladığımız sistemi halk otobüslerinde de uygulamak istiyoruz. Bizim arzumuz; sizin mutluluğunuzdur. Sizin mutluluğunuz İstanbullulara yansır, bunu biliyorum. İnşallah eksiklikleri birlikte gidereceğiz.”