İstanbul’a yeni bir kent parkı! 14.2.2014

Son 10 yılda yeşil alan miktarını %69 artıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’a ve İstanbullulara yeni bir eser daha kazandırıyor. Başkan Kadir Topbaş, Zeytinburnu Çırpıcı Çayırı’nı İstanbulluların keyifle yararlanabileceği ve dünyanın örnek alacağı bir kent parkına dönüştürdüklerini söyledi.

İstanbul Çırpıcı Kent Parkı’nı basın mensuplarına gezdiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a 500 bin metrekarelik “Çırpıcı Şehir Parkı’nı” kazandırdıklarını  belirterek, “Şu anda Çırpıcı Çayırı’nın hemen hemen biten bölümünde birlikteyiz. Şantiye gezisini yapıp çalışmaları görelim istedik. Şu anda arkamda plan olarak gördüğünüz laleye benzer tarzda Çırpıcı Çayırı var. Biz şu anda 500 bin metrekarelik bu alanın 150 bin metrekaresini görüyoruz. Burası daha çok sportif aktivitelerin olacağı yer. İstimlak ettiğimiz yerlerle birlikte 250 bin metrekarelik alan; daha çok orman ve yeşil alan olarak düzenlenecek. Burası insanlarımızın rahatlıkla dolaşabilecekleri bir alan haline gelecek. İlk olarak burayı bitiriyoruz daha sonra diğer tarafa başlayacağız.” diye konuştu.

Osmanlı’nın ağaçlı yolları Çırpıcı’da geri dönüyor…

Kent parkının farklı aktivitelere imkan veren bir alan olacağının altını çizen Başkan Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “Burada tam aks olarak gördüğünüz bulvar tarzında orman alanına bir giriş yolu var. Bunu dünyanın sayılı kentlerinde ve Osmanlı’nın bazı bölgelerde yaptığı uygulama gibi düşünüyoruz. Ağaçlar arasından geçen derinliği oldukça fazla olan bir aks ortaya çıkacak. Şu anda eğlence ve spor aktivite merkezi dediğimiz alana koyduğumuz aletler, Türkiye’de ilk defa uygulanıyor. Spor alanlarıyla burası önemli bir aktivite merkezi olacak. Sadece Zeytinburnu’nun değil Bakırköy ve Güngören’deki insanlarımızın da buradan rahatlıkla istifade edebilecekleri, yürüyüş ve koşu yapabilecekleri bir rekreasyon alanı ortaya çıkıyor. İstanbul’da bunun gibi daha birçok yerde yeşil alan çalışmamız var.”

Veliefendi Hipodromu da kültür alanı olacak...

“500 bin metrekarelik bu alan ilerde Veliefendi Hipodromu’nun da başka yere taşınmasıyla bir milyon metrekareye çıkacak” diyen Başkan Topbaş, Çırpıcı Şehir Parkı’nın yanındaki Veliefendi Hipodromu taşındıktan sonra mevcut alanın kültürel miras olarak korunacağını kaydetti. Hipodrom çevresinin kültürel aktivite alanı olacağını ifade eden Başkan Topbaş, “Burası da farklı fonksiyonlarla İstanbulluların hizmetine sunulacak. Sayın Bakanımızla görüştüğümüzde bu konuda bir mutabakatımızın olduğunu söylemek istiyorum. İnsanlarımızın buluştuğu, birbirini fark ettiği, hissettiği alan, İstanbulluların aileleriyle geleceği bir yer olacak.” diye konuştu.

Dünyaya örnek olacak bir proje...

İstanbul Çırpıcı Kent Parkı’nın 150 bin metrekarelik spor ve aktivite bölümünün Nisan’da açılışa hazır olacağını ifade eden Başkan Topbaş, tüm İstanbullular için çok sayıda park projeleri olduğunu söyledi. Zamanı gelince bu projeleri açıklayacaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örnek bir proje ortaya çıkarmak istiyoruz. Her projemiz sadece bize değil Türkiye’ye ve dünyaya örnek olmalı. ‘Gidin, görün’ denmeli. Birileri siyaset adına birçok proje söyleyebilir ama ürettikleri bir tek proje yoktur. Eserleri yok. Yaptığımız bu projeleri ellerine versek hayata geçirme vizyonları yok. Heyecanları yok. Sadece seçim meydanlarında söylerler, ‘Vaattir, gelir geçer’ derler. Biz insanımızın mutluluğunu dert edinmişiz.”

Aynı şekilde Cendere Vadisi’nde de ciddi bir bölge parkı olduğunu ve bitmek üzere olan Maltepe Sahili’ndeki bölge parkının da dünya ölçeğinde olduğunu dile getiren Başkan Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Birilerinin hayallerinden dahi geçmeyecek projeleri yapmaktayız. Aleyhte söylenen sözlere bakmaksızın İstanbul’un heyecanını ve ekonomisini büyüten ve kentte yaşayanları mutlu eden hizmetlerimizi sürdüreceğiz. Tamamlandığı zaman inşallah burasını Sayın Başbakanımızla açmak nasip olacak.” Başkan Topbaş, daha sonra basın mensuplarıyla birlikte parkı gezdi ve çalışanlarla birlikte fotoğraf çektirdi.

500 bin m2’lik Kent Parkı...

2004 yılından itibaren kent genelinde 20 milyon 761 bin metrekare alanı yeşillendiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu’ndaki Çırpıcı Çayırı’nı kent parkı olarak İstanbulların kullanımına sunmaya hazırlanıyor. Üç etaptan oluşan İstanbul Çarpıcı Kent Parkı’nın birinci etabı olan ve 150 bin m²’lik alana sahip Çırpıcı Spor Parkı’nda çalışmalar son aşamaya geldi. Birinci etap çalışmasında; 750 yeni yetişkin ağaç dikildi ve 5 bin yeni ağaç daha dikilecek. 350 bin metrekarelik alanda ise ağaçlandırma ve alan çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında Çırpıcı Çayırı “alternatif sporlar” merkezi haline gelecek. Böylece İstanbullular, büyük bir sosyal aktivite, spor ve dinlence alanına kavuşacak.