İstanbul’da “hidrojen” dönemi 26.11.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım alanında bir ilke daha imza attı. Dünyada kara ile deniz araçlarına aynı anda hizmet verebilen ilk “Hidrojen Dolum İstasyonu” İstanbul’da kuruldu. Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu Başkan Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı.

Bir ilke daha imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (ICHET)’nin katkılarıyla Türkiye’de hidrojen enerjisi kullanımını İstanbul’dan başlattı. Hidrojen emisyonlu otomobiller ve tekneler için Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk “Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu”, Feshane Kültür Merkezi’nin otoparkında kuruldu.

 

Yüzde yüz çevreci teknoloji...

İstasyonun tanıtım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gelecek kuşaklara yaşanabilir kentler bırakmak istediklerini belirterek, doğa dostu hidrojen otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte istasyon sayısının da artırılacağını söyledi. Hidrojenin, tek emisyonu su olan temiz ve çevreci bir araç yakıtı olma özelliği yanında, herhangi bir dış doğal kaynağa bağlı olmaksızın yerel imkanlarla yine sudan üretilebildiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Şehirlerin nüfusu giderek artıyor. Yakın gelecekte dünya nüfusunun yüzde 65’i şehirlerde yaşayacak. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünyayı bırakacak olan yine şehirler ve yerel yönetimler. Dünyada giderek artan çevre kirliliğine ve doğal kaynakların tüketilmesine dur demeliyiz. Türkiye’de de bu yönde ilk adımı atarak ilk hidrojen dolum tesisini açıyoruz” diye konuştu.

 

12,5 TL’ye 120 kilometre...

Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu’nda hidrojenle çalışan otomobillerin yanı sıra otobüsler ve teknelerin de dolum yapabileceğini ifade eden Başkan Topbaş, “Çevre dostu hidrojen teknolojisi, gelecek yüzyılın yakıtı. Sudan enerji elde etme meselesi bilim dünyasının yıllardır üzerinde çalıştığı bir teknoloji. Yeni teknolojiyle 12,5 TL’ye 120 kilometre yol gidilebiliyor. Türkiye’de her şeye öncü olan belediyemiz bu alanda da öncü bir model oluyor. Yıldız Teknik Üniversitesi ile hidrojen enerjisiyle çalışan bir otobüs yapımı konusunda da çalışma yürütüyoruz” dedi.

 

İlk dolum Başkan Topbaş’tan...

Konuşmanın ardından hidrojen enerjisi ile çalışan aracın deposunu dolduran Başkan Topbaş, direksiyona geçerek deneme sürüşü yaptı. Basın mensuplarını da araca bindiren Bakan Topbaş, “1967 yılından beri İstanbul’da ehliyet sahibiyim. Böyle bir araca binmedim. Çok güzel, çok sessiz. Egzoz gazı çıkartmıyor ve motor sesi de yok. Çalıştığını ancak göstergelerden anlıyorsunuz” diye konuştu.

 

Dünyada kara ve denize hizmet veren ilk tesis…

Türkiye, Avrupa’da Norveç, İzlanda, İngiltere, İsveç ve Almanya’dan sonra “Hidrojen İstasyonu” açan ilk ülkelerden biri oldu. Tesis, hidrojenle çalışan otomobil, otobüs gibi kara taşıtlarının yanı sıra Haliç’te ve Boğaz’da hidrojenle çalışan tekne ve gemilere aynı anda hizmet verebilen dünyada ilk hidrojen istasyonu.

 

Tesisin günlük 65 kilogram üretim, 100 kilogram depolama kapasitesi bulunuyor. Günlük 25 araç dolum kapasiteli tesiste 350 bar basınçta dolum yapılabiliyor. Gemi ve teknelere 220 bar da dolum yapabiliyor. Hidrojen ile çalışan otomobil 1 kilogram hidrojen ile yaklaşık 120 kilometre yol kat ediyor.