Yeni rekor: 286 8.2.2014

Cumhuriyet Tarihi boyunca İstanbul’a yapılan kavşak ve yol yatırımlarının toplamından daha fazla yatırımla bir rekora imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda yapılan 20 yeni yol ve kavşağın açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Başkan Topbaş, 2004 yılından bu yana yaptıkları 286 yol ve kavşak ile İstanbul’un tıkanan damarlarını açtıklarını söyledi.

Silivri’den Tuzla’ya Kadıköy’den Sarıyer’e kadar kentin dört bir noktasında, Cumhuriyet Tarihi boyunca yapılan kavşak ve yol yatırımlarının toplamından daha fazla yatırımı İstanbulluların hizmetine sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda ulaşım sorununa kalıcı çözümler üretmek için yapımı tamamlanan 20 yeni yol ve kavşak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete girdi. Kartal’da düzenlenen 20 Yol ve Kavşağın Toplu Açılış Töreni’ne çok sayıda vatandaş katıldı.

“İstanbul’u demir ağlarla örüyoruz…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, yeni yapılan kavşak ve yollar ile İstanbul’un tıkanan kılcal damarlarını açtıklarını belirterek, “Ulaşım sorununu biz çözeriz dedik ve projelerimizle, toplu ulaşım yatırımlarımızla pek çok iş yaptık. 10 yılda İstanbul’a 60 milyar lira yatırım yaptık. Sadece ulaşıma 32 milyar lira harcadık. 15 milyar lira yatırımla İstanbul’un altını demir ağlarla ördük.” dedi.

“286 kavşak ve yol, İstanbul’a hayırlı olsun…”

“Bugüne kadar inanılması zor bir rekora imza atarak, 286 kavşak ve yol yaptık.” diyen Başkan Topbaş,  “Bugün açılışını yaptığımız 20 kavşak ile toplam maliyet 4 milyar 950 milyon lirayı buluyor. 3 tünel yol açtık. Karayolu yatırımları için yaklaşık 10 milyar lira harcadık. 1 saatlik yolları 5 dakikaya indirdik.” diye konuştu.

“Problemleri tek tek çözüyoruz…”

İstanbul’da pek çok problemi tek tek çözümleyen bir yerel yönetim anlayışında olduklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “İstanbul’un geçirdiği aşamaları hepimiz biliyoruz. Bu şehir müjdelenmiş bir şehir, maceralara sürüklenemez. Biz 135 metre derinden Melen Suyu’nu İstanbul’a getirmek için bir tünel yaptık. Asya ve Avrupa’nın tam ortasındaki kayaları alarak turistik eşyalar, tespihler yapıyoruz. Birileri daha ‘İstanbul’a baraj yapacağız, su getireceğiz’ diye konuşuyor. İstanbul’a barajlar da yapıldı, Melen’den su da getirildi.”

10 yılda 60 milyar TL yatırım…

Başkan Kadir Topbaş, maaş ödeyemeyen bir belediyeden insan, zaman ve para yönetimi ile 10 yılda 60 milyar lira yatırım yapan bir belediyeye geldiklerinin altını çizerek, “İstanbul’un altını demir ağlarla ördük. Otobüsleri yeniledik. Dün misafirim olan Atina belediye başkanı, ‘Seçimden sonra sizden örnek alacağız’ diyor.” dedi.