Kaminis: “Örnek alacağım kişisiniz…” 7.2.2014

Atina Belediye Başkanı Giorgos Kaminis, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a nezaket ziyaretinde bulundu. Başkan Topbaş’ın 3’üncü kez seçileceğine inancının tam olduğunu belirten Konuk Kaminis, “Ben de Atina’da 2’nci dönemimi aldığım takdirde, yola nasıl devam edeceğimi örnek alacağım kişisiniz.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Atina Belediye Başkanı Giorgos Kaminis’i Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda ağırladı. Atina’da ombudsman seçildiğinde Giorgos Kaminis’i ziyaret ettiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “İki komşu ülke olarak yerel ilişki ve diplomasiyi geliştirmek adına önemli adımlar atıyoruz. Belediyelerin sorunları her ülkede aynı. Kendileriyle bir mutabakatımız oldu. Seçimlerden sonra kendilerinin de Mayıs ayında seçimleri var. Sonrasında Yunanistan Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Atina’nın katılımıyla yerel yönetimlerin kent ve ülke ekonomisindeki yeri konulu bir konferansı İstanbul’da yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Konuk Giorgos Kaminis’in döneminde, Atina Belediyesi’nin önemli hizmetlere imza attığını ifade eden Başkan Topbaş, “Sayın Başbakanımızın 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na geldiği gibi ilk defa Atina Belediyesi de bütçesini artıya geçiriyor. Başaracağına inanıyorum. Kendilerine tekrar hoş geldiler diyorum.” diye konuştu.  

Kaminis: “Örnek alacağım kişisiniz…”

Atina Belediye Başkanı Giorgos Kaminis de, kendisini ilk tebrik edenin Başkan Kadir Topbaş olduğunu ve bunu hiç unutmadığını ifade ederek, “Karşılıklı olarak beslediğimiz büyük saygı ve sevginin büyük bir gösterisiydi. Örnek teşkil ettiği alan çok önemli.” dedi. Başkan Topbaş’ın 3’üncü kez seçileceğine inancının tam olduğunu belirten Kaminis, “İstanbul, büyük ve tarihsel birikimi olan bir şehir. Uluslararası platformda görevleriniz aşikar. İkinci dönemimi Atina’da aldığım takdirde, yola nasıl devam edeceğimi örnek alacağım kişisiniz. Ege bizi birleştiriyor. Artık gelecek şehirlerde. Bundan dolayı şehirlerin diplomatiği çok önemli. Bundan dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile olan kişisel ilişkilerimden çok mutluyum.” diye konuştu.

Başkan Topbaş’tan anlamlı hediye…

Başkan Topbaş, daha sonra konuğu Kaminis’e bir tespih hediye etti. Kaminis’in tespihleri çok sevdiğinden haberdar olduğunu belirten Başkan Topbaş, hediye ettiği tespihi şöyle anlattı: “Bu tespih çok özel bir tespih. İstanbul, Asya ve Avrupa’nın birleştiği bir şehir. İstanbul Boğazı’nın altından 135 metre derinlikten geçen bir su tüneli yaptık. Bu tünel, İstanbul’un her iki yakasında Melen’den gelen suyu aktarmak üzere yapıldı. Tam sıfır noktasından Avrupa ile Asya’nın tam ortasından çıkardığımız taşlardan sertifikalı yaptığımız bir tespihi hediye olarak size vereceğim. Bir daha bulunamayacak bir taş bu.”

Hediyeyi çok beğendiğini ifade eden Konuk Kaminis de, “Çok akıllıca bir fikir. Çok güzel. Çok teşekkür ederim hemen cebime koyuyorum.” dedi.