İstanbul’a modern otoparklar 7.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ataşehir’de sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarla buluştu. İstanbul’a 100 bin kapasiteli otopark yapacaklarının müjdesini veren Başkan Topbaş, kentte ihtiyaç duyulan her yere otopark inşa edeceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ataşehir’de sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarla kahvaltılı toplantıda buluştu. Daha sonra Ataşehirlilerle biraraya gelen Başkan Topbaş, İstanbul’a 100 bin kapasiteli otopark yapacaklarının müjdesini verdi. İstanbul’un otopark haritasını da çıkardıklarını belirten Başkan Topbaş, “İstanbul’daki otoparkların kapasitesi mevcutlarla birlikte 250 bin aracı geçecek. Otoparkların büyük bir bölümü kapalı, bir kısmı da açık otopark olacak.” dedi.

Otoparkları İSPARK şirketimiz işletecek…

İstanbul’da ihtiyaç duyulan her yere otopark inşa edeceklerini belirten Başkan Topbaş, “Otoparkların bir kısmını metroların yakınlarında inşa edeceğiz. Buralar transfer merkezi gibi çalışacak. Aracını park eden metroyla devam edecek. Bu projemizin planları önümüzdeki hafta İBB Meclisimizin gündemine gelerek, karara bağlanacak. Bir kısmı büyük olan otoparkları mahalle aralarına kadar yayacağız. Otoparkları İSPARK şirketimiz işletecek.” diye konuştu.

Maltepe ve Ferhatpaşa bağlantı yolları yapılıyor…

Başkan Kadir Topbaş, Ataşehir’de imar ve mülkiyetle ilgili sorunları bildiklerini ifade eden ederek, “Bütüncül planlar yapılması lazım. İlçe büyüdü, her şeyi yeniden gözden geçirelim.” dedi. Ataşehir Sebze Meyve Hali’ni Tuzla Aydınlı’ya taşıyacaklarını belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Orada dünyanın en modern halini inşa edeceğiz. Ataşehir’in 2 yol bağlantısı var. Maltepe KİPTAŞ Konutları’ndan Ferhatpaşa üzerinden Bostancı’ya bağlanan bir bağlantı yolu projemiz var. Ferhatpaşa-Çamaşır Deresi üzerinden Bostancı’ya bağlanacak bir başka yol çalışmamız da var.”

Ataşehir’e 2 ayrı metro müjdesi…

Ataşehir’e 2 ayrı metro hattı getireceklerinin müjdesini de veren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Buraya yerleşirken hayal bile edebilir miydiniz? Metro hayal bile edilemezdi. Marmaray bağlantısıyla şehrin her tarafına erişme imkanınız olacak. İsterseniz Londra’ya Uzakdoğu’ya kadar gidebileceksiniz. 2019 yılından önce bitirmeyi hedeflediğimiz Bostancı - İçerenköy - Kayışdağı Metrosu, Ümraniye Metrosu ile bağlantılı olacak. Diğer hat da Yenisahra - Barbaros - Finanskent - Ümraniye Metrosu. Ataşehir’de kurulan finans merkezi, bu bölgeyi dünyanın odak noktası haline getirecek. Projelerimiz arasında yeni yeşil alanlar, donatı alanları ve eğlence merkezleri de var.”