Turizmin yeni merkezi: Tuzla 6.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tuzlalı esnaf ve ilçe halkıyla biraraya geldi. Tuzla’ya iki ayrı metro hattı getireceklerini belirten Başkan Topbaş, İstanbul’un önemli bir aktivite merkezi olacak olan Viaport Marine’yi Tuzla’da inşa edeceklerini söyledi. Başkan Topbaş, bu proje ile 25 milyon insanın ilçeye geleceğini ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tuzla’da esnaf ve vatandaşlarla buluştu. İstanbul’a son 10 yılda yapılan yatırım ve hizmetleri anlatan Başkan Topbaş, “Birilerinin vizyonlarının bile yetmeyeceği bir İstanbul’u oluşturduk. İstanbul tesadüflere terk edilemez, maceralara sürüklenemez. Yerel yönetim vizyonumuz ve tecrübelerimizle her ilçeye yönelik projelerimizi açıklıyoruz.” dedi.

Tuzla’ya 2 metro, 1 nostaljik tramvay hattı…

Başkan Topbaş, Tuzla’da iki ayrı metro hattına birden çalışmalara başladıklarını belirterek, “Birinci hat,  Tuzla’yı Kadıköy - Kartal Metrosu’na bağlayacak. Bu hat İçmeler ve Tersane Kavşağı yönünden metroya bağlanıyor. Böylelikle İstanbul’un her tarafına raylı sistemle erişimi sağlanacak. Diğer metro projemiz ise, Tuzla’yı Kaynarca üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlayacak olan bir metro hattı. Bu hat üzerinde Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ile etütler yaparak, hangi mahallelerden geçmesi gerektiğini konuştuk. Çalışmalarımız devam ediyor. Böylelikle Tuzla, metro hatlarıyla buluşan ve erişim problemi olmayan bir ilçemiz haline gelecek. Ayrıca Tuzla Sahili boyunca hizmet verecek nostaljik bir tramvay yapacağız. Bu, Avrupa’da örnekleri olan turistik bir çalışma olacak.” diye konuştu.

Tuzla’ya modern sebze meyve hali…

Tuzla’da sahil ve yeşil alan düzenlemelerinin devam ettiğini ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İlçeye yapılan yeni yolları, dere ıslahlarını ve çevre yatırımlarını konuşmuyorum bile. Tuzla Sahili’ne, İstanbul’da ilk kez büyük ölçekte su ve ışık gösterileri yapan bir sistem getiriyoruz. Önemli gördüğümüz yatırımlardan biri olan bu çalışmanın projeleri hazırlandı. Öte yandan, İçerenköy’de şehir içinde kalan hali, Aydınlı’ya taşıyacağız. Burada daha modern ve dünya ile rekabet edebilecek bir sebze meyve hali çalışması yaptık. Bu hal, dünyaya örnek olacak. Ayrıca Kamil Abduş Gölü ile ilgili proje çalışmalarımız son aşamaya geldi. Burada 2 milyon metrekarelik mesire alanı oluşacak.”

Tuzla, turizmin merkezi olacak…

“İstanbul’un çok önemli bir aktivite merkezi Tuzla’ya gelecek. Öyle bir merkez ki, yılda 25 milyon insan buraya gelecek.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Tuzla Viaport Marine, içinde her türlü aktiviteleri olan 570 milyon liralık bir yatırım. Tuzla ağırlıklı 2 bin 500 insan çalışacak. Tuzla, plajlarıyla, havuzlarıyla, sergi alanlarıyla, toplantı salonları ve gezi alanları ile marinasıyla birlikte İstanbul’un cazibe merkezi olacak. 750 bin metrekarelik yeşil alana sahip olacak projeyi, Asya ve Avrupa Yakası’ndan görmeye, yaşamaya, metrolarla gelecekler. Turistler de gelerek burada konaklamak isteyecekler. Tuzla dört mevsim yaşayan bir turizm merkezi olacak. Metro hattından buraya bir havaray sistemi yapacağız. Böylelikle trafik ve erişim problemi de olmayacak. İnşaatı başladı, 5 Mart’ta tanıtım toplantısını yapacağız.”