Engelsiz gemiler geliyor! 5.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartal’daki sivil toplum kuruluşlarıyla biraraya geldi. Kartal’a teleferik ve havaray yapacaklarını belirten Başkan Topbaş, Şehir Hatları’nın filosuna engellilerin kullanımına da uygun olan 10 yeni modern gemi kazandıracaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartal’daki sivil toplum kuruluşları ile çok sayıda Kartallı vatandaşla biraraya geldi. Son 10 yılda Kartal’a büyük yatırımlar yaptıklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük metro yatırımı olarak Kadıköy halkının hizmetine açtıkları Kadıköy - Kartal Metrosu’nun yoğun bir şekilde kullanıldığını söyledi.

Kartal’a teleferik ve havaray…

Kartal’da yeni projeleri hayata geçireceklerini belirten Başkan Topbaş, “Bunlardan bir tanesi; Kartal Merkez’den Aydos’a teleferik. Planlara işliyoruz, çok önemli bir şey. Özellikle ulaşım ve erişim noktasında rahatlık getireceğine inandığımız bir proje. Yine Merkez’den E-5’e çıkacak bir havaray projemiz var. Metro hatlarına da erişim imkanı sağlanacak. Sahil düzenlemelerimiz de var.” diye konuştu.

Renklerini İstanbullular belirleyecek...

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'a Türk mühendislerinin tasarladığı 10 modern gemi daha kazandıracaklarının müjdesini de vererek, şöyle konuştu: “”Hazırlıklarını yaptığımız, renklerini daha sonra belirleyeceğimiz, İstanbul’da deniz ulaşımında 10 adet gemi hazırlığımız var. Bunlar dezavantajlı grupların rahatlıkla kullanabileceği, yakıt tasarrufu ve zaman tasarrufu da sağlayan dizaynlı tekneler, İstanbul’da denizi daha efektif kullanmak adına devreye girecek. Bu modern gemiler İstanbul’daki ulaşıma destek verecek. 4 farklı renkte takdim edilecek teknelerin renklerini İstanbullular belirleyecek.”

“Engelsiz” gemiler geliyor…

Deniz ulaşımına yönelik yatırımlara hız veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iştirak şirketlerinden Şehir Hatları’nın filosuna 10 yeni yolcu gemisi katmaya hazırlanıyor. Yenilenen iskeleler, inşa edilen modern ve panoramik vapurların ardından, iki yaka arasında hizmet verecek double&ended tipi yolcu gemileri inşa ediliyor. Yüksek manevrası,  modern tekne yapısı, hızı, konforu ve iki yönlü hareket kabiliyetine sahip olacak yeni gemiler, mevcut yanaşma manevrasından farklı olarak önden ve arkadan çift yönlü yanaşabilecek. Teknolojik imkanlarla donatılacak yeni gemilerin en önemli özelliği ise engelli yolcuların erişimini daha da kolaylaştırması.

Sefer başına %25 yakıt ve zaman tasarrufu…

İstanbul’da deniz ulaşımının toplam ulaşımdaki payını arttırmak, deniz trafiğinde standart belirlemek ve mevcut ulaşım sistemlerini daha hızlı entegre ve koordine etmek amacıyla, filoya katılması planlanan gemiler teknolojinin son yenilikleriyle donatılacak. Yeni gemilerin boyu 42, eni 10 metre olacak ve 12 deniz mili hız yapabilecek. Gemiler, düşük karbon salınımı ile çevreci bir motor teknolojisine sahip dizaynı ile İstanbul’a yeni bir tekne forumu sağlayacak.