Büyükşehir’den Beyoğlu’na 1 milyar 558 milyon TL yatırım 4.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu ilçesine yapılan yatırım ve hizmetlerin tanıtım ve toplu açılış törenine katıldı. İlçeye bugüne kadar yaptıkları yatırımların 1,5 milyar lirayı aştığını belirten Başkan Topbaş, Taksim Meydanı düzenleme ihalesini Mart ayı içerisinde yapacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beyoğlu’na yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu tanıtım ve açılışı, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle yapıldı. Törene, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile çok sayıda vatandaş katıldı. İstanbulluların yoğun ilgisiyle ve tezahüratlarıyla karşılanan Başkan Topbaş, Kasımpaşa ve Beyoğlu’nun güzelliklerinin kendisini hayata hazırladığını, buraya hizmetin çocukluk hatırlarını canlandırdığını söyledi.

Beyoğlu’na 1 milyar 558 milyon TL yatırım…

Son 10 yılda İstanbul’a 60 milyon lira yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, “Sadece Beyoğlu’na 1 milyar 558 milyon liralık hizmet getirdik. Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile Beyoğlulular metroya binerek, İstanbul’un her tarafına hızlı ve güvenli bir şekilde gidebilecek.” dedi.

Sadabad’da tarihi kayıklarla sandal sefası…

Tapuların verildiği Okmeydanı’nda yapılan planlar doğrultusunda kentsel yenileme çalışmaları yürüttüklerini anlatan Başkan Topbaş, “Sadabad’da tarihi kayıkların yeni ve çevreci versiyonuyla tarihte olduğu gibi sandal sefaları yapılacak. Şişhane’den Mecidiyeköy yönünde yapağımız havaray ile burada ulaşım daha da kolay hale getirecek. Bunu yaparken de minibüsçü esnafını mağdur etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Taksim Meydanı yeşil dokusuna kavuşuyor…

Başkan Topbaş, Taksim’de yapılan altgeçit ve meydanın düzenlenmesi için ihale tekliflerini almaya başladıklarını da ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Taksim’de çok önemli bir yatırım yaptık. Ancak şu anda tamamlanmamış bir yatırım var. Oradaki trafiği çözme adına çok önemli bir yatırımı gerçekleştirdik. Şu anda ihalesiyle ilgili teklifleri almaya başladık. Teklifler geldi, değerlendirmeler yapılıyor. Mart ayı başında Taksim Meydanı düzenleme ihalesi yapılacak. Ve inşallah Taksim Meydanı yeşil dokusuyla mümkün olduğu kadar bol ağaçlı ve çiçeklendirilmiş bir yere dönüşecek.”

Beyoğlu’nda yeni parklar, yenilenen caddeler…

Başkan Topbaş’ın katılımıyla yapılan toplu açılışlar kapsamında, 400 bin TL’ye mal olan 11 dönümlük Cezayirli Hasanpaşa Parkı yenilendi. 2 milyon TL’ye mal olan 18 dönümlük Hacıahmet Parkı Beyoğlu’na yeni bir park daha kazandırıldı. Ayrıca Sütlüce-Halıcıoğlu bağlantısını sağlayacak olan Halıcıoğlu Yaya Üstgeçidi yapıldı. Yoğunluğun fazla olması nedeniyle cami, okul ve otobüs duraklarına erişim kolaylığı sağlamak adına Piyalepaşa Üstgeçidi yenilendi.

Prestij cadde düzenlemeleri çerçevesinde; Bahariye Caddesi’nde 17 milyon metrekare sert zemin düzenlemesi yapılarak ilçeye kazandırıldı. Okçu Musa ve Bankalar Caddelerinde ise 8 bin m² alana sert zemin kaplaması yapıldı. Fatih Sultan Mehmet Caddesi ile bu caddeye çıkan tüm sokaklar yeniden düzenlendi.