İstanbul için 149 erguvan otobüs 3.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent içinde hızlı ve konforlu toplu ulaşım için otobüs sayısını artırmaya devam ediyor. Anadolu Yakası’nda hizmet verecek olan 149 adet modern otobüs İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla hizmete alındı. Son 10 yılda ulaşım konusunda çok ciddi yatırımlar yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, yılsonunda toplamda 3 bin modern ve çevre dostu otobüsü İstanbulluların hizmetine sunmuş olacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Otobüs A.Ş.’nin filosuna 149 adet erguvan rengi modern otobüs daha katıldı. Anadolu Yakası’nda hizmet verecek otobüslerin hizmete alım törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, Otobüs A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ve İBB Bürokratları katıldı.

Başkan Kadir Topbaş, Beykoz Belediyesi önündeki tören alanına gelişinde Beykozlular tarafından coşkuyla karşılandı.

İstanbul dünyaya model oluyor…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, geçmişteki sıkıntıların bir kader olmadığını belirterek, “Verdiğiniz emanetin kuruşuna zeval getirmeden yatırım ve hizmete dönüştürüyoruz. İstanbul’u dünya şehirleriyle rekabete soktuk. İstanbul dünyaya model oldu. Bilişim teknolojilerini dünyada en iyi kullanan belediyeyiz. Şehirde yaşayan herkesin hizmet aldığı bir belediye olmak için çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Birilerinin yaptığı yanlışları, kirleri temizlemek bize düştü.” dedi.

Beykoz’a 1 milyar TL yatırım…

İstanbul’un geçmişteki su, hava kirliliği ve çevre gibi sorunlarını çözdüklerini ve ulaşım alanında çok büyük yatırımlar yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Beykoz’a bugüne kadar yaptığımız yatırımlar toplamı 1 milyar lirayı geçti. Karlıtepe ve Yuşa’ya teleferik yapıyoruz. Yuşa Tepesi’ni ve Anadolu Kavağı’ndaki Yoros Kalesi’ni onararak turizme açacağız. Kaleye de yüzeysel bir teleferikle çıkılacak. Küçüksu Çayırı’nı da bir düzenleme yaparak Beykoz halkına kazandıracağız.” diye konuştu.

“Emanetinizi namus bildik…”

Başkan Topbaş, Beykoz’a metro yapılmasını planlara işlediklerini ve çalışmalara başladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Yunus’un dediği gibi; ‘Bizim gölgemiz eğri düşmez.’ Emanetinizi namus bildik, hizmetimizi bu bilinçle yapıyoruz. ‘İstanbul’a ne yaptılar ki?’ diyenlere ne yaptığımızın hesabını sandıkta sorun lütfen. İstanbul’a 60 milyar lira yatırım yaptık. Geçmişte bu paralar nereye gidiyordu diye sorulmalı. Bizim hiç iç borcumuz yok. Metro için aldığımız dış borçlar var. Kasamızda paramız da var ham olsun. Tek imzayla 4,5 milyar Dolar kredi alabilen bir belediyeyiz.”

“İstanbul’da “akıllı otobüs” dönemini başlattık…”

Göreve geldiklerinde İETT ve Otobüs A.Ş.’nin İstanbul’a yakışan modern otobüslerle hizmet vermeye başladığına dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’da ‘akıllı otobüs’ dönemini başlattık. İETT’nin filosunu güvenli, klimalı modern otobüslerle yeniledik. Filomuzda bisiklet taşıma aparatlı otobüsler dahi var. Toplam 3 bin otobüsü yenilemiş oluyoruz. İETT’nin filosunun yaş ortalaması 14,6’dan 5’e düştü. Halk otobüslerini de yılsonuna kadar yenileyeceğiz. Bütün otobüslerimizi internet bağlantılı ve telefon hızlı şarjlı hale getireceğiz. Zaten bütün akıllı ulaşım uygulamalarını belediye olarak biz yapıyoruz. Yeni bir sistemle duraklar ile otobüsler bağlantılı hale gelecek. Şoför durağa 100 metre kala durakta bir yaşlı veya çocuk varsa görecek. Cep telefonuyla nereye hangi ulaşım aracıyla gidebileceğinizi, kaç dakikada gideceğinizi ve kaç para ödeyeceğinizi daha göreceksiniz. Dünya bu teknolojileri bizden istiyor.”

Başkan Topbaş’a teşekkür…

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, Beykoz’a ulaşımdan çevreye ve kültüre kadar çok ciddi yatırımlar yapıldığını belirterek, Sayın Başkanım, Beykoz’a yaptığınız yatırımlar için size ve ekibinize teşekkür ediyoruz. Beykoz’da yağmur yağdığında artık sel olmayacak, çünkü bütün dereler ıslah edildi. Boğaz Suyu’nu Beykoz Deresi’nden Tokatköy’e kadar çıkartacak bir çalışmaya da imza atıyorsunuz.” dedi.

Beykoz, kültürün ve sanatın merkezi olacak…

İBB’nin Beykoz’a Türkiye’nin en büyük film platosunu yaptığını ifade eden Çelikbilek, “Artık Yeşilçam eskilerde kalacak. Beykoz artık kültür ve sanatın merkezi olacak. Karlıtepe’ye İstanbul’un en güzel mesire alanlarından birini inşa ediyorsunuz. Yuşa’nın otantik yapısıyla uyumlu yeni bir cami ve ağırlama alanları yapacaksınız. İSKİ’nin yapacağı çalışmayla Onçeşmeler’in suyu inşallah bir daha hiç kesilmeyecek şekilde açılacak. 2B tapularını da Beykoz Belediyesi olarak bakanlıktan aldık. Şubat ayı içerisinde vatandaşlarımıza vermeye başlıyoruz. Beykozlu Beykoz’da kalacak.” diye konuştu.

Erguvan otobüsler İstanbul’a hayırlı olsun…

Başkan Topbaş daha sonra beraberindekilerle birlikte kurdele keserek 149 yeni modern otobüsü hizmete alındı. Bir otobüsün şoför koltuğuna da geçen Başkan Topbaş, yeni otobüslerin Beykoz ve İstanbul’a hayırlı olmasını diledi.

“Proje adamıyım, birileri konuşur biz yaparız…”

Hizmete alım töreninde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul, dönemimizde 60 milyar lira yatırım gördü. Bu yıl hayata geçireceğimiz birçok proje var. Ben proje adamıyım, birileri konuşur biz yaparız. Mesleğimizden dolayı her gördüğümüz yerde, yeni bir proje üretebilme kabiliyetimiz var. Mimar olarak söylüyorum; İstanbul ile ilgili yaptığımız bütün planlamalara bu projeleri koyduk. Gelen olumlu talepleri projeye çevirebiliyoruz. Bu kabiliyetimiz, bu deneyimimiz var.” dedi.

“Metro demek, ‘biz’ demek…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak raylı sistemlerde çok ciddi mesafeler aldıklarının altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Metro demenin biz demek olduğunu söyledim hep. İstanbul’da sadece metrolarla değil, tramvay, teleferik, havaray gibi raylı sistem ve toplu taşıma araçlarıyla bölgeleri birbiriyle bağlantılı hale getirmeye çalışıyoruz. Planlarımızda olan Beylikdüzü - Tüyap Metrosu da 25 kilometrelik Bakırköy - Bahçelievler E-5 güzergahından Beylikdüzü Tüyap’a uzanacak bir hat. 18 istasyonlu bu proje, metrobüsün yoğunluğunu çözecek. Bu yıl içerisinde projenin ihalesini yapıp 2019’a kadar bitireceğiz. İstanbul’un ulaşım sorununu ancak biz çözeriz.”