İstanbul’a 25 km’lik metro hattı daha 3.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “her yerde metro, her yere metro” hedefinde dev bir adım daha atılıyor. Başkan Kadir Topbaş, Avrupa Yakası’nı büyük ölçüde rahatlatacak olan 25 km uzunluğundaki Bakırköy - Avcılar - Esenyurt - Beylikdüzü - Büyükçekmece Tüyap Metro Hattı’nın müjdesini verdi.

İstanbulluların daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenli toplu ulaşım imkanına kavuşması için son 10 yıldır hız kesmeden çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Yakası’nın trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak dev bir metro yatırımını daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Aktif olarak 141 km uzunluğundaki raylı sistem hattı ile İstanbullulara hizmet veren İstanbul Metrosu’na, 25 km uzunluğunda yeni bir raylı sistem hattı daha ilave ediliyor.

18 istasyondan oluşacak olan Bakırköy - Avcılar - Esenyurt - Beylikdüzü - Büyükçekmece Tüyap Metro Hattı’nın müjdesini veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hattı 2017 yılında hizmete almayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Topbaş, saatte 45 bin yolcu taşınacak olan bu yeni hat ile metrobüs yoğunluğunun da büyük ölçüde ortadan kalkacağını ifade etti.

Proje çalışmaları tamamlanan ve yapım ihalesi hazırlıkları son aşamada olan 25 km uzunluğundaki Bakırköy - Avcılar - Esenyurt - Beylikdüzü - Büyükçekmece Tüyap Metro Hattı; Bakırköy İncirli, Sera, Kocasinan, Zafer, Çobançeşme, Sefaköy, Cennet, Küçükçekmece, Avcılar Park, Reşitpaşa, Avcılar Üniversite, Cihangir, Ambarlı, Haramidere, Yakuplu, Beylikdüzü/Esenyurt, Beylikdüzü Toplu Konutlar ve Büyükçekmece Tüyap duraklarından oluşacak.