Bulgaristan ile ilişkiler güçleniyor 23.11.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bulgaristan Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Liyana Pavlonia’yı Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda kabul etti. Başkan Topbaş, komşu iki ülke ilişkilerinin son dönemde güçlendiğini söyledi.

Bulgaristan Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Liyana Pavlonia, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Görüşme sonrasında basın mensuplarına bir açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, son dönemde Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin iki ülke Başbakanlarının üst düzey görüşmeleri sayesinde daha da güçlendiğini söyledi.

 

Günümüzde ülkelerin kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Tüm dünya insanları ortak değerler etrafında hareket etmek zorunda. Bu bakımdan bilgi ve deneyim paylaşımının ön plana çıktığı bir süreci yaşıyoruz. Üstlendiğim Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sebebiyle bu konularda iş birliğine her zaman açığız. Bizler komşu ve dost iki yakın ülkeyiz. Birlik ve beraberliğimiz hem komşularımıza hem de dünyaya katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

 

“Konuk bakan ile altyapının geliştirilmesi, çevre, konut forumu, enerji verimliliği, uzmanlık paylaşımı ve işbirliği konusunda ne gibi çalışmalar yapabileceğimiz konuştuk” diyen Başkan Topbaş, “Prensipte karşılıklı teknik elemanlarımızı getirmek suretiyle bilgi ve deneyim paylaşımında ortak bir çalışmaya gireceğimizi de dile getirdik” dedi.

 

Konuk Bakan Liyana Pavlonia da, Başkan Kadir Topbaş ile yaptıkları görüşmenin önemine değinerek şunları söyledi: “Sayın Başkanla üç konuda mutabakata vardık. Belediyelerimiz arasında bayındırlık, ulaşım, altyapı, atıksu ve ülkemiz için büyük önem teşkil eden şehir planlaması konularında teknik heyet  paylaşımında bulunacağız. Barajların yapısı konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Son olarak, işbirliğini daha fazla canlandırmak ve ilişkileri daha ileri taşımak için görüşlerimizi paylaştık.”