Kol kola geleceğe yürüyoruz… 1.2.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sivas Vadi Federasyonu tarafından düzenlenen Sivaslılar Birlik Gecesi’ne katıldı. İstanbul’u geleceğe taşımak için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Başkan Topbaş, müjdelenmiş bir şehirde başkan olmanın bilinciyle hareket ettiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sivas Vadi Federasyonu tarafından Dedeman Otel’de düzenlenen birlik gecesinde Sivaslılarla biraraya geldi. Sivaslıların büyük sevgi gösterisiyle karşılanan Başkan Topbaş, “Biz istiyoruz ki, ülkemiz hak ettiği yere gelsin, İstanbul hak ettiği yere gelsin. Müjdelenmiş bir şehirde başkan olmanın ne demek olduğunun bilinciyle bu şehri yönetiyoruz.” dedi.

Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük bir şehir…

İstanbul’un 14 milyonu aşan nüfusuyla Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük bir şehir haline geldiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Türkiye son 11 yılda ciddi bir gelişim ve değişim içerisine girdi. Dünyada katıldığımız toplantılarda bunun sırrı soruluyor bizlere. Onlara Türkiye’deki istikrarlı yönetimin bize bu başarıya taşıdığını söylüyorum.” diye konuştu.

Geçmişten gelen değerlerimizi korumalıyız…

Türkiye’yi bir kıta olarak gördüğünü kaydeden Başkan Kadir Topbaş, şunları söyledi: “Bir kıtada nasıl farklı milletler, farklı iklimler varsa işte Türkiye de böyle bir yer. Ben bu zenginliğin aynısını İstanbul’da da görüyorum. Değerlerimizi, bizi biz yapan tarihten aldığımız özelliklerimizi nesilden nesile aktararak birlikteliğimizi çağlar boyunca koruduk ve korumaya devam etmek zorundayız. Bu yönüyle derneklerimiz, federasyonlarımız bu anlamda çok önemli. Bu duyguların yok edilmemesi gerekiyor.”

“Bir haftalık tatilimi memlekette geçiriyorum…”

Eski İstanbulluların göç ettikleri memleketlerine bakış açısına da değinen Başkan Kadir Topbaş, ailesinin yaşadığı anılarını da şöyle anlattı: “Eskiden İstanbul’da yaşayanlar hamile eşlerini memleketlerine gönderirlermiş ki, çocukları orada doğsun. Benimde babam annemi memleketimize göndermiş ve üç aylıkken İstanbul’a geri dönmüşüz. Bundan büyük gurur duyuyorum. Rahmetli babam bizleri okul yıllarımızda tatillerde bir, iki aylığında memlekete gönderir, oralarda yaşamamızı isterdi. Bizler de şimdi çocuklarımızı da torunlarımızı da fırsat buldukça memlekete götürüyoruz. Dünyanın her yerine gitme fırsatı olan biri olarak bir haftalık tatilimi memleketimde geçiriyorum.”

Kol kola geleceğe yürüyoruz…

Başkan Kadir Topbaş, Hz. Mevlana’nın ‘Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz.’ sözünü hatırlatarak, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bir başkan olarak bu şehirde sizlerin verdiği emaneti iki dönemdir sürdürüyorum. İstiyoruz ki, İstanbul hak ettiği yere gelsin. Kol kola girerek geleceğe birlikte yürümek zorundayız.”

Gecede Sivas Vadi Federasyonu Başkanı İsmail Karabiber, Başkan Kadir Topbaş’a plaket takdim etti. Başkan Topbaş daha sonra Sivas yöresinin oyun havalarıyla birlikte halay çeken misafirlere bir süre eşlik etti.