Hedef; 20 milyon turist 30.1.2014

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla açıldı. İstanbul’un turizmde ciddi mesafeler kat ettiğini belirten Başkan Topbaş, hedeflerinin 20 milyon turisti kente getirmek olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür A.Ş.’nin sponsorluğunda düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’in açılışına katıldı. Dünya’nın en büyük turizm fuarları arasında ilk sıralarda yer alan EMITT Fuarı’nın açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile çok sayıda yerli ve yabancı sektör temsilcisi katıldı.

İstanbul’a 20 milyon turist gelecek…

Başkan Kadir Topbaş, açılışta yaptığı konuşmada, EMITT’in uluslararası turizm ve seyahat alanında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, göreve geldikleri günden bu yana İstanbul’un tanıtımı için çok ciddi bir çaba içinde olduklarını söyledi. 2004 yılında 2 milyon 800 bin turist alan İstanbul’a, geçen yıl 10 milyondan fazla turist geldiğini belirten Başkan Topbaş, yeni hedeflerinin yılda 20 milyon turist olduğunu kaydetti.

İstanbul’a kongre ve fuar kampüsü…

En çok turist alan şehirler arasında 6’ncı sırada olan İstanbul’un, daha fazlasını hak edecek doğal ve tarihi güzelliklere sahip olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Doğu ile batının buluştuğu, medeniyetlerin çeyiz sandığı olan İstanbul’u turizm, fuarcılık, kongre ve moda şehrine dönüştürme çabalarımız meyvelerini veriyor. İstanbul’un batısında yapılacak Kanalİstanbul projesinin yakınına kongre ve fuar kampüsü kuracağız. 2,5 milyon metrekarelik bir alanda kurulacak bu kampüs, metroyla şehir merkezine bağlanacak.” diye konuştu. Daha sonra Başkan Topbaş, Bakan Ömer Çelik ve Vali Mutlu kurdele keserek fuarın açılışını yaptılar.