Başkan Kadir Topbaş’tan “fuar ve kongre kampüsü” müjdesi 28.1.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Mobilya Fuarı’na katıldı. İstanbul’a son 10 yılda dev yatırımlar yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, kente fuar ve kongre kampüsü kazandıracaklarının müjdesini de verdi.

CNR Holding ile Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) işbirliğinde düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla açıldı. Fuara, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile çok sayıda yerli yabancı mobilya üreticisi firma yetkilileri de katıldı. Başkan Topbaş, günümüz dünyasında hızlı bir değişim ve dönüşümün yaşandığını belirterek, Türkiye’nin bunu son 11 yıldır başardığını söyledi. Her alanda değişim ve gelişim sürecinin içine girildiğini kaydeden Başkan Topbaş, “Merkezi ve yerel yönetimler, kurumsal taassup gözetmeksizin Türkiye’nin geleceğini inşa etmek için çalışıyor. Bizler de İstanbul’un dünyada etkin bir güç olması için çalışıyoruz.” dedi.

“Türkiye olarak ciddi başarılara ilerliyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş, toplumların ve kuruluşların, başarılarını yaptıkları Ar-Ge’lere borçlu olduklarını belirterek, “Artık bir simitçinin dahi Ar-Ge’si yoksa başarıya ulaşması mümkün değil. Mobilya sektörü çok kaliteli ve başarılı bir üretime girdi. Artık ihracatıyla övünebileceğimiz bir noktada, kendilerini kutluyorum. Emek yoğun iş gücünün buralara gelmek için ne kadar uğraştığını yakinen biliyorum. İnşaat sektörünün Türkiye’deki başarısı, başta mobilya sektörü olmak üzere bütün sektörleri tetikledi. Artık biliyoruz ki, her alanda ciddi başarıya ulaşabiliriz.” diye konuştu.

İSMOB, Avrupa’da 1’inci…

İstanbul Mobilya Fuarı’nın, Avrupa’da ölçek olarak 1’inci sırada yer almasından dolayı büyük gurur duyduğunu ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fuara katılmak isteyip de katılamayan 200’e yakın firma var. Bu, fuarın büyüklüğünü ve önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Benim gönlümden geçen; Türkiye her alanda 1’inci sırada olsun. Çünkü geçmişte ecdat böyleydi.”

Fuarcılık ve kongre merkezi İstanbul…

İstanbul’a son 10 yılda dev yatırımlar kazandırdıklarının altını çizen Başkan Topbaş, üzerinde çalıştıkları yeni projenin müjdesini de şöyle verdi: “Kuzeyde, yeni yapılan havaalanı yakınında 1,5 milyon metrekarelik alanda ‘fuar kampüsü’ yapmak üzere bir çalışmamız var. Yani orada gelenlerin konaklayabileceği, eşleri ve çocuklarıyla geldikleri zaman, eş ve çocuklarının zaman geçirebileceği, bir veya birkaç fuarı birlikte yapabileceğimiz bir alan çalışmamız var. Aynı şekilde yine o bölgeyle ilgili bir ‘kongre kampüsü’ projemiz de var. Bu çalışmalarla İstanbul, dünyayla rekabet edebilen ama bir numaralı olan, dünyada örneği olmayan hem fuarcılık hem kongre merkezi olacak.”

Konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve Bakan Mehmet Şimşek, kurdele keserek fuarın açılışını yaptılar. Fuar alnını gezerek katılımcılarla sohbet eden Başkan Topbaş ve Bakan Şimşek, hatıra fotoğrafı da çektirdi.