Dünyanın yıldızı; İstanbul 26.1.2014

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen toplantı ile AK Parti İstanbul İlçe Belediye Başkanı Adaylarını tanıttı. Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünya şehirleri arasında yıldız gibi parlayan İstanbul’un, önümüzdeki dönemde de dünyanın kalbinin attığı şehirlerin arasında olma yarışından kopmayacağını söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlediği İstanbul Belediye Başkan Adayları Tanıtım Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini, 2023 hedeflerine ulaşmasını istemiyorlar. Ama bunu kimse engelleyemeyecek. Bizim büyük projelerimizi, kimse hiç kimse yavaşlatamayacak. Bu yürüyüş, büyük Türkiye’nin yürüyüşüdür. Bu yürüyüş, bir milletin uzun ve kararlı yürüyüşüdür. Bu yürüyüş, kutlu bir yürüyüştür. Hiç kimse bu milletin, bu ülkenin kutlu yürüyüşünü durduramayacak. İstanbul, bu yürüyüşte kutup yıldızı olmaya devam edecek. İstanbul, hem Türkiye’nin hem de dost, kardeş şehirlerin rehberi olmaya devam edecek.” dedi.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü, 15 Şubat’ta açılıyor…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşması sırasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün ne zaman hizmete açılacağını sordu. Başkan Topbaş’ın verdiği cevap üzerine konuşmasını sürdüren Başbakan Erdoğan: “Kardeşlerim, inşallah 15 Şubat’ta Haliç Metro Geçişi’nin açılışını gerçekleştireceğiz. Hey gidi CHP… Sizin hayalinizde var mı bunlar? Bunlar hep bize nasip oldu, Allah’a hamdolsun. İnşallah 30 Mart seçimlerine giderken, İstanbullu bunları da görecek. İnşallah Eskişehir-İstanbul arasındaki hızlı treni de seçime kadar yetiştirme gayretindeyiz. İstanbul’un 30 Mart’ta vereceği karar, inanın sadece diğer 80 vilayette değil, tüm dünyada yankılanacak. Büyük İstanbul’un bir kez daha büyük karar vereceğine inanıyorum.” diye konuştu.

“Belirlenmiş adaylar üzerinde ittifak edeceğiz.”

Başbakan Erdoğan, 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde adayları belirlemek için gece, gündüz demeden çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belirlenmiş adaylar üzerinde hep birlikte ittifak edeceğiz. Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız ve 30 Mart’ta hep birlikte İstanbul olacağız.”

“Hizmet, bizim en büyük gururumuzdur…”

Başkan Kadir Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, millete odaklı siyaseti benimsediklerini belirterek, “Dönemimizde İstanbul’u dünya şehirleri arasında yıldız yaptık. Dünyanın yeni odak şehri olarak konumlandırdık. İstanbul, önümüzdeki dönem de dünyanın kalbinin attığı şehirlerin arasında olma yarışından kopmayacak.” dedi.

İstanbul’a kazandırılan Marmaray, raylı sistemler, 3’üncü Köprü gibi yatırımlar için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetine teşekkür eden Başkan Topbaş, “Bu yürüyüşü halk başlattı, onlar ‘dur’ demedikçe bu yürüyüşe engel olmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Bu topraklarda tarih milletle birlikte yazılır, sorunlar milletle çözülür. Hizmet, bizim en büyük gururumuzdur.” diye konuştu.

"İstanbul; sevdadır, inançtır, emanettir…”

“İstanbul, bizim için sadece bir şehir değildir. Sevdadır, inançtır, müjdedir, emanettir.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul, tesadüflere terk edilemez. Maceralara sürüklenemez. Ne olursa olsun denilemez. Biz İstanbul’u biliriz. İstanbul da bizi bilir… 1994 yılı öncesinde çöp dağlarının, hava kirliliğinin, susuzluğun pençesindeki İstanbul, bugün kendi metrosunu yapabiliyor.”

İlçe belediye başkan adayları, ilçe isimlerinin alfabetik sırasına göre tanıtıldı. Tanıtım töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Babuşcu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ilçe belediye başkan adaylarının toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.