Ekonomik dengeler değişiyor 22.11.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 7’nci Dünya İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’na katıldı. Başkan Kadir Topbaş, doğu ülkelerinin ekonomik anlamda güçlenmeye başladığını söyledi.

Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’nde yapılan 7’nci Dünya İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’na Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Erdal Ata, WCO Başkanı Young Hoon Kwaak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile İpekyolu belediye başkanları katıldı.

 

Başkan Topbaş, bu tür etkinliklerin dünyanın hafızasını yeniden canlandırdığını belirterek, “Dünyada küresel ve bölgesel güç dengeleri yer değiştiriyor. Bulutların yer değiştirmesi gibi ekonomik güçler de yer değiştirmeye başladı. Bunun önemli işaretleri var. Yeni bir hareketlilik ortaya çıkmakta. Burada dünya barışına önemli katkı sunacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

 

İletişimin en temel esaslarından birisinin de ticari ilişkiler olduğunu söyleyen Başkan Topbaş, kervan yolları ile tarih boyunca seyyahların kültürel iletişim konusunda önemli bir misyonu yerine getirdiklerini ve batıya kayan ticaretin son yıllarda yeniden doğuya kaymaya başladığını ifade etti.

 

Gelişen teknoloji ve iletişim olanakları sonucunda dünyanın küresel bir şehir hale geldiğini vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şehirleşen bir dünyada kentlerin yönetimi önem arz ediyor. Biz yerel yöneticilere önemli görevler düşüyor. Artık ülkelerin mücadelesi bir tarafta kaldı. Her şeyden önce biz insanız. Hazreti Mevlana'nın bir sözü vardı, ‘Aynı dili değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır’ diye. Dünyaya bunun bir mesaj olmasını diliyorum.”