Davullu zurnalı kentsel dönüşüm 18.1.2014

İstanbul genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bağcılar’da riskli alan ilan edilen Kirazlı Mahallesi’ndeki Yuvam Sitesi ile Mahmutbey’deki 6 adet bağımsız binanın yıkımı renkli görüntülere sahne oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerine modern konutların yapılacağı binaların önünde vatandaşlarla birlikte halay çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Bağcılar’da riskli alan ilan edilen altı bölgeden ikisi olan Kirazlı Mahallesi’ndeki Yuvam Sitesi ile Mahmutbey’deki 6 adet bağımsız binanın yıkım törenine katıldı. Törene, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Harun Karaca ve Feyzullah Kıyıklık ile Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

“Daha çok iş yapacağız…”

Başkan Kadir Topbaş, Bağcılar’ın kuruluş aşamasında ilçe başkanlığı yaptığı dönemdeki çalışmalarını hatırlatarak, “Sokak sokak, ev ev gezerek problemleri tespit ettik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde başlatmış olduğu hizmet vizyonunu devam ettiriyoruz. Nasip olursa daha çok iş yapacağız. Bu şehri birlikte geleceğe taşıyacağız. Ulaşımla ilgili yaptığımız projeler, dünyanın dikkatini çekiyor. Biz, kendi öz bütçemizle metroları yapıyoruz.” dedi.

İstanbul’da metro yatırımları hız kesmiyor…

İstanbul’un ulaşım problemini metro ile çözeceklerini vurgulayan Başkan Topbaş, Mecidiyeköy - Mahmutbey Metrosu’nu, Kabataş ve Karaköy’e kadar ulaştırmayı planladıklarını söyledi. Yeni bir metro hattının daha çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Topbaş “9 kilometrelik Kirazlı - Bakırköy - İDO İskelesi Metro Hattı, bölgenin ulaşım sorununu çözecek. Hedefimiz; 2019’un sonuna kadar İstanbul’daki metro ağını 400 kilometrenin üzerine çıkarmak. Biz, verdiğimiz sözü tutarız. Biz doğruluktan şaşmadık, ilkemiz bu ülkeye hizmet etmek ve hayır duasını almak.” diye konuştu.

Başkan Topbaş’tan tüm Türkiye’ye çağrı…

Depremin, siyaset kabul etmeyeceğinin altını çizen Başkan Topbaş, Türkiye’deki herkesin kentsel dönüşüme katkı sunması gerektiğini söyledi. Bir takım çevrelerin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında farklı siyaset izlediğine dikkat çeken Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Türkiye’deki yurttaşlarıma seslenmek istiyorum. Gitsinler kapıyı çalsınlar. ‘Belediye olarak siz, kanunun verdiği yetkiyle bu değişim ve gelişimi yapabilirsiniz. Neden yapmıyorsunuz? İşte Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Bahçelievler, Ümraniye, Sancaktepe desinler. Orada nasıl oluyor, siz niye yapmıyorsunuz?’ diye hesap sorsunlar.”

“Güvenli yaşam alanları oluşturmalıyız…”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un deprem kuşağında bir şehir olduğunu, bilime ve teknolojiye saygı gösterilerek deprem tedirginliğinden uzak yaşanabileceğini ifade ederek, Şili’ye yaptığı bir ziyaret sırasında yaşadıklarını da şöyle anlattı: “Şili, en büyük depremlerin yaşandığı bir ülke. Gittiğimde Şehircilik Bakanından brifing almıştım. 9 şiddetindeki depreme karşı hiçbir endişelerinin olmadığını söylüyor. Ecdadımızın eserleri ayakta duruyor. Nasıl duruyor? Çünkü bilimsel uygulama var. Deprem bizi yıkmadan, biz yıkarak yaşayacağımız güvenli alanları oluşturmak zorundayız. Yoksa ah vah etmek fayda etmiyor.”

1999 yılında yaşanan Gölcük Depremi’nde bölgede kurtarma çalışmalarına katıldığını anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Maalesef, enkazdan bir bayan cesedini 8 saatte çıkarabildik. Allah korusun böyle bir afet İstanbul’u yıkar. Daha düzgün, daha insani, daha güvenli konut yapımında verdiğiniz desteğe teşekkür ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak açık ve hassas davranıyoruz.”

Davullu zurnalı yıkım…

Konuşmaların ardından başlayan yıkımlarda renkli anlar yaşandı. Başkan Topbaş, yıkımları davul zurna ile kutlayan mülk sahipleriyle birlikte halay çekti. Yıkılan binaların yerine bahçeli, otoparklı ve depreme dayanıklı modern konutlar inşa edilecek.