Fransa ile ilişkiler gelişiyor 14.1.2014

Fransa Başkonsolosu Muriel Domenach, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Başkan Topbaş, Fransa ile ilişkilerin artarak devam edeceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fransa Başkonsolosu Muriel Domenach ile Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda görüştü. Başkonsolos Domenach’in kendilerine nezaket ziyaretinde bulunduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Domenach’in iki ülke arasındaki ilişkilere önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Fransa ile aramızda tarihten gelen köklü ilişkiler var. Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı ile birlikte bu ilişkilerin yeni bir boyut kazanacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Paris Belediye Başkanı ile yakın dostlukları olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Önümüzdeki günlerde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye’yi ziyaret edecek. Bu ziyaretin ilişkilerimize önemli katkı sunacağına inanıyorum.” dedi.

Fransa Başkonsolosu Muriel Domenach de, sıcak karşılama için Başkan Topbaş’a teşekkür ederek, “Başkan Topbaş ile daha önce tanışmıştım. Yeni görevimle beraber de kendilerini ziyaret ettim. Burada yapacağım görevle, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi için çalışacağım. Sayın Başkan çok iyi bir ev sahibi. Kendilerine bizi ağırladıkları için çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’ye yapacağı ziyaretle ilgili olarak da konuştuk. Sürdürülebilir kent hususunda da fikir alışverişinde bulunduk.” diye konuştu.