İstanbul susuz kalmayacak! 10.1.2014

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki içmesuyu temini çalışmaları ve barajlardaki su durumu ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdiler. İstanbul’da su problemi yaşanmadığına dikkat çeken Başkan Topbaş, 2071, 2100 ve hatta 2200’lere kadar olan tedarikleri gözden geçirdiklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenledikleri basın toplantısıyla, İstanbul’daki içmesuyu temini çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Nüfusu 14 milyona ulaşan İstanbul’da su problemi yaşanmadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “2071, 2100 ve hatta 2200’lere kadar olan tedarikleri gözden geçiriyoruz. Gelecek nesilleri düşünüyoruz.” dedi.

İstanbullular için gece gündüz çalışıyoruz…

Barajlardaki su rezerv oranının geçmiş yıllara oranla düşük olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Yüzde 35-37’lerden bahsediyoruz. Türkiye’de son 50 yılın en kurak dönemi olarak bahsediliyor. Tedbirler alarak, çok dikkatli ve hassas davranarak, kentimizi ve insanımızı mağdur etmeyecek, yaşamını etkilemeyecek hale getirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz.” dedi.

İstanbul’un sigortası Melen…

2009 Dünya Su Forumu’nda, belediyenin ve bakanlığın çalışmalarının dünyaya örnek olduğunu anlatan Başkan Topbaş, amaçlarının sadece İstanbul’un sorunları çözmek olmadığını, dünyadaki başka kentlerin de problemlerin çözüm yöntemlerine katkı sağlayarak, insanlığa hizmet etmeye çalıştıklarını söyledi. 2007 yılında yaşanan kuraklıkta Melen’den 185 kilometrelik hat döşenerek, İstanbul’un imdadına yetiştirildiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Biz de 135 kilometrelik ikinci bir hattın inşaatına başladık. 5-6 kilometrelik kısmı bitmek üzere. Böylece ikinci hattı da devreye sokacağız.” diye konuştu.

Başkan Topbaş: “İstanbullulardan bir arzum var…”

“İstanbullulardan bir arzum var.” diyen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada hızla tükenen doğal kaynaklar var. Şehirlilik, bir medeniyet göstergesi olarak kaynakları doğru kullanmaktan geçer.  Dışa bağımlı olduğumuz enerji, akaryakıt, doğalgaz olmak üzere her birine hassasiyet gösterilmeli.  Suyun musluğumuza gelinceye kadar maliyetinin yüzde 85’inin de enerji olduğunu düşünürsek; suda da hassasiyet göstermek gerekir.  Bu hem kendi bütçemiz açısından hem de ulusal ekonomi açısından önemli.”

İstanbul’da su problemi yaşanmayacak…

Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve bakanlığın çalışmaları neticesinde İstanbul’da su problemi yaşanmayacağına dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’da bidonlarla, tankerlerle su taşıma dönemleri geçmişte kaldı. 5-6 kata su basıncı olmayan bir İstanbul’dan gökdelenlere su verebilen bir İstanbul’a geldik. Bu kadar başarılı bir noktaya geldik. Devamlı teyakkuz halindeyiz. İstanbullular müsterih olsunlar ama doğal kaynakları da dikkatli kullansınlar.”

Bakan Eroğlu: “Yeşilçay ve Melen’den su takviyesi yapıyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, İstanbul, gerçekten çok büyük bir şehir. Bu şehrin susuz bırakılması söz konusu değil. İstanbul, geçmişte çok büyük su sıkıntısı çekti. Dünyada büyükşehirler genelde nehir kenarlarına kurulmuştur. İstanbul’da sadece İstanbul Boğazı var, nehir yok. Dolayısıyla İstanbul’a su temin etmek asırlardır mesele olmuştur.” diye konuştu.

Yeşilçay, Melen ve Istırancalar’dan İstanbul’a su geliyor…

1994 yılında İstanbul’da yaşanan su sıkıntısını çözdüklerini, 2040 yılı master planını ilan ettiklerini hatırlatan Eroğlu, “İstanbul için hedef, 2071. Biz tedbir alırken en kötü duruma göre tedbir alıyoruz. 2-3 yıl kuraklık olsa bile İstanbul’da su sıkıntısı çekilmesin diye Melen Barajı’nın temelini atmaya karar verdik. Kuraklığa karşı da tedbirimizi alıyoruz. 2007 yılında 80 yılın kuraklığı vardı. O tarihte el ele verdik. Şafak hareketiyle Melen’in suyunu Ömerli’ye akıtıverdik. Ağva civarında iki tane dev baraj inşa edeceğiz. Birisi Osmangazi Barajı, diğeri de Sungurlu Barajı. Yeşilçay, Melen ve Istırancalar’dan sürekli olarak İstanbul’a su aktarıyoruz.

İstanbul’u değil 1-2 gün, bir saat bile susuz bırakmak bizi üzer. İstanbul’a hizmet etmek bizim için ibadettir.”