İstanbul’un gelecek planları hazır! 9.1.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Borsası Meclis Toplantısı’na katıldı. İstanbul’un geleceğini planlama adına pek çok proje hazırladıklarının altını çizen Başkan Topbaş, ulaşım sorununu kökten çözmek için başta metro olmak üzere ciddi yatırımlar yaptıklarını söyledi.

İstanbul Ticaret Borsası’nın (İSTİB) Meclis Toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. İstanbul’a hizmet etmenin bir onur olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Ticaret Borsamız kadim bir kuruluş. İstanbul’un tarihi kadar eski bir kuruluş. Yapacağınız her hizmet, ülkemiz ve dünyamız için bir modeldir. Gururla ifade etmek isterim ki, kurumsal taassup ortadan kalktı. Artık kurumlar ve birimler birbirlerine destek olarak ülkenin kalkınması için hizmet ediyorlar.” dedi.

İBB’nin 2014 yılı bütçesi 8,5 milyar TL…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz, dün kurulmuş bir devlet değiliz.” sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, “İstanbul olarak 8 bin 500 yıllık geçmişi olan bir şehirde yaşıyoruz. Tarihe ve geleceğe karşı olan sorumluluğumuzun farkındayız. Sayın Başbakanımız ve çalışma arkadaşları yani bizler, dünyada alınan kararlarda ülkemizin söz hakkı olmasını sağladık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılı bütçesi 8,5 milyar lira. Türkiye’deki tüm yatırımların yüzde 27’ye yakınını İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapıyor. İstanbul olarak hükümetimizden özel bir yardım almıyoruz. Borçlanma limitimizin de yüzde 38’indeyiz. Bütçemizi yüzde 99 realize edebiliyoruz.” diye konuştu.

Başkan Topbaş: “İstanbul için planlarımız hazır…”

Başkan Topbaş, İstanbul’un geleceğini tasarlama adına 1/100.000’lik planlamalar yaptıklarına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “İstanbul’u 14 bölümde inceledik. Ulaşım ağımızı ortaya koyduk. Yaptığımız çalışmalar bu kentin ulaşım sorununu kökten çözmeye yönelik. 2019’un sonuna vardığımızda 420 km’lik raylı sisteme ulaşacağız. Bu metrolar, son teknolojiyle makinistsiz olarak hizmet verecekler. Duraklarla ilgili yeni proje ve programlarımız var. Otobüs durağa yaklaşmadan önce şoföre ‘engelli vatandaş, yaşlı ve hamile vatandaş durakta var’ bilgisi gidecek. Laleyi de anavatanına geri getirdik. Lale soğanı ihracat eder duruma geldik.”

Vatandaşlarımızı mutlu etmek için çalışıyoruz…

“Yerel yöneticiler olarak insanımızı nasıl mutlu ederizin peşindeyiz.” diyen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Dünyada ciddi bir değişim var. Artık sosyal belediyecilik ve sosyal devlet anlayışı hakim. Bizler de dünyadaki bu değişime ayak uydurmak zorundayız. Ecdadımız gittiği her coğrafyada kendisinden yüzyıllar sonra bahsedecek eserler ve söylemler ortaya koymuştur. Tekrar bu seviyeye gelmemiz için Türkiye’nin yeniden güçlenmesi gerekiyor. Sayın Başbakanımız ve bizler, bu değişimin farkındayız ve çalışmalarımızda, dünyada etkin olan bu sosyal devlet anlayışına göre şekillendirerek hareket ediyoruz.”

“Ustalık döneminiz hayırlı olsun…”

İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz da, “İnanıyorum ki, İstanbullular kenti son 10 yılda dünyada çok üst seviyelere taşıyan sizleri 3’üncü dönemde de başkanlığa taşıyacaktır. Ustalık döneminizin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek hizmetlerinden dolayı Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, Başkan Kadir Topbaş’a plaket verirken; Başkan Topbaş da, Ali Kopuz’a Lale figürlü bir çini hediye etti.