Alev Kartalı, İstanbul’da! 8.1.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllardaki dev yatırımları ile dünyanın 3’üncü büyük itfaiye teşkilatı haline gelen İstanbul İtfaiyesi, yeni araçlarla güçlenmeye devam ediyor. Doğal afet ve yangın helikopteri olan “Alev Kartalı”, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle İstanbul’a hizmet vermeye başladı.

Dünyanın en köklü itfaiye teşkilatlarından biri olan İstanbul İtfaiyesi’ni günümüz ihtiyaçları doğrultusunda modern yeni itfaiye istasyonları ve yeni araçlar ile güçlendirmeye devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni bir yatırımı daha hayata geçirdi. Doğal afet ve yangın helikopteri olan “Alev Kartalı”, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete alındı. Haliç Kongre Merkezi Otoparkı’nda düzenlenen törene, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan ve İBB bürokratları katıldı. İstanbul İtfaiyesi’nin 7/24 çalışma sistemiyle hizmet verdiğini ifade eden Başkan Topbaş, “İtfaiye erlerimiz canları pahasına İstanbulluların canını ve malını koruyor.” dedi.

İstanbul İtfaiyesi, dünya ile yarışıyor…

Başkan Topbaş, İstanbul’da altyapıdan ulaşıma, çevreden sağlığa kadar pek çok alanda ciddi yatırımlar yaptıklarının altını çizerek, “Dünyanın takdir ettiği dönüşüm ve değişimi sağladık. İtfaiye teşkilatımızı da dünya ile yarışır hale getirdik. Örnek alınan bir hizmet kolu haline gelmesini istedik. Kötü bir aletle güzel iş ortaya çıkmaz. Bu bakımdan teçhizatımızı en mükemmel hale getirme kararı aldık. Teşkilatı çok ciddi yapılandırdık. New York İtfaiyesi ile eşdeğer bir itfaiye olarak hazırladık.” diye konuştu.

Helikopter, 10 tonluk su hacmine sahip…

Hizmete alınan helikopterin orman yangınlarıyla mücadelede de etkin kullanılabildiğini belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Helikopter, yüksek katlı bina yangınlarında da 50 metreye kadar su veya köpük sıkabilme özelliğine sahip. Helikopter, havada 2 saat 15 dakika kalabiliyor. 10 tonluk su hacmine sahip. 30-40 saniye içinde haznesini denizden aldığı suyla doldurabiliyor. Saatte 192 km hıza ulaşabiliyor. Gece görüşü olması nedeniyle de gece çıkan yangınlara sorunsuz şekilde müdahale edebiliyor.”

Alev Kartalı, tatbikatta göz doldurdu…

Başkan Kadir Topbaş’ın konuşmasının ardından Alev Kartalı ile tatbikat yapıldı. Haliç üzerine kurulan platformdaki hurda otobüste mizansen gereği yangın çıkarıldı. Ardından itfaiye birimlerine yangın ihbarı yapıldı. Bölgeye ulaşan itfaiye araçları, deniz ortasındaki yangına müdahale edemeyince havadan müdahale talimatı verildi. Ardından yangın helikopteri havalanarak ilk tankındaki 5 tonluk suyu boşalttı. İkinci turda da 5 tonluk suyu boşalttıktan sonra denizden su alarak tanklarını doldurdu ve yangını tamamen söndürdü.

Türkiye’nin her bölgesinde hizmet verecek…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatlarıyla İstanbul İtfaiyesi’ne kazandırılan Alev Kartalı, Türkiye’nin ihtiyaç duyulan her bölgesinde hizmet verecek. En son teknolojiye sahip helikopter, dünyanın pek çok ülkesinde yangın söndürme, kurtarma, nakliye, ağır yük taşıma gibi hizmetlerde kullanılıyor. 11 bin 250 kg ağırlık kaldırma gücü olan helikopter, yangınlarda yüksek katlı binalardan tahliye ve doğal afetlerde 30 kişi kurtarma kapasitesine sahip.