Büyükşehir’den Silivri’ye dev yatırımlar! 6.1.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaat çalışmaları devam eden Silivri Atıksu Tüneli’nde incelemelerde bulundu. İSKİ’nin ilçeye 1 milyar TL’lik içmesuyu ve atıksu yatırımı yaptığına dikkat çeken Başkan Topbaş, İstanbul’a hizmet etmekten gurur duyduklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri Atıksu Tüneli TBM çıkışında süren çalışmaları yerinde inceleyerek, basın mensuplarına bilgi verdi. Silivri’deki programa, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir ile bazı İstanbul milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da yaz aylarında günde 3 milyon metreküp su kullanıldığını ve ortaya çıkan atıksuların çevreyi ciddi anlamda kirlettiğini belirterek, “Silivri’ye sadece İSKİ marifetiyle yaptığımız yatırım 1 milyar lira. 1994 yılı öncesinde atıksuların sadece yüzde 4’ü temizlenirken, şu anda yüzde 95’lere geldik. İstanbul’un köylerine kadar biyolojik arıtma tesisleri yaparak, sahillerimizi atıksu tehdidinden kurtarıyoruz. 2014 yılı sonuna kadar İstanbul’da çözülmemiş dere problemi kalmayacak.” dedi.

İstanbul, Avrupa’nın en temiz şehirlerinden biri…

Yaptıkları dev kolektörlerle Silivri bölgesindeki 100 kilometrekarelik alanı atıksu tehdidinden kurtardıklarının altını çizen Başkan Topbaş, ileri biyolojik arıtma tesislerinde arıtılan suları da Marmara Denizi’nin 2 kilometre açığına boşalttıklarını söyledi. İstanbul’un artık Avrupa’nın en temiz şehirlerinden biri haline geldiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bizler tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecekte bu sorunlardan bahsedilmeyecek. Deniz kirliliği ve su problemi konuşulmayacak. İnşallah Silivri’ye metroyu getirdiğimizde ulaşım da konuşulmayacak. Bütün bu çalışmalar tamamlandığında İstanbul’da sosyal projeleri konuşur hale geleceğiz. İstanbul’a hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

26 milyon m2 alan kamulaştırıldı…

Başkan Kadir Topbaş, 2004 yılına kadar mutlak korunması gereken su havzalarında 11 milyon metrekare kamulaştırma yapıldığını, kendilerinin ise son 10 yılda 26 milyon metrekare alanı kamulaştırarak tapusunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kazandırdıklarını anlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Son 3 yılda 14 milyon metrekarelik alanı kamulaştırmışız. İSKİ kamulaştırmalara 1 milyar dolar bedel ödedi. Yarınları düşünerek, bu kaynakları doğru kullanıyoruz. Hizmet bizim işimiz. İnsanları mutlu etmek bizim en büyük gururumuz. Bu şehir hizmete doymuyor. Biz de İstanbul’a hizmet etmeye doymuyoruz.”

İstanbul’da su sıkıntısı yaşanmayacak…

“14 milyon insanın yaşadığı ve günde 3 milyon metreküp su kullanılan bu şehirde inşallah su problemi yaşanmayacak.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “186 kilometre öteden, Melen’den su getirdik. Melen Suyunun gerektiğinde Silivri’ye kadar aktarılması için Boğazın altından tüneller yapıldı. Melen’in 135 kilometrelik ikinci hattı da bitmek üzere. İnşallah önümüzdeki günlerde sayın bakanımızla birlikte Melen’deki barajın temelini atacağız. O da yapıldığı zaman inşallah İstanbul, 100 yıl, 200 yıl su problemi görmez. Bizi de hayırla yad ederler. Bunların hepsi doğal kaynaklar, çevreyi korumak gerekiyor. İstanbulluların çevreye ve enerji tüketimine hassasiyet göstermesini rica ediyorum.”

İSKİ’den Silivri’ye 1 milyar TL yatırım…

İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir ise, Silivri’de yapılan çevre çalışmaları hakkında bilgi verdi. Marmara Denizi’ni atıksu tehdidinden kurtaracak çok önemli bir projenin bir ayağını daha gerçekleştirdiklerini belirten Demir, şu bilgileri verdi: “Marmara Denizi’ne akan atıksuları kesmek için daha önce Ataköy ve Ambarlı Biyolojik Arıtma Tesislerini inşa ettik. Büyükçekmece İleri Biyolojik Arıtma Tesisi inşaatı da inşallah 2014 yılı sonunda devreye girecek. Ayrıca Selimpaşa, Silivri ve Çanta Biyolojik Arıtma Tesislerinin de ihalesi tamamlandı, yer teslimleri yapıldı. Şu anda Kumburgaz, Selimpaşa ve Celaliye arasındaki atıksuları Selimpaşa Arıtma Tesisi’ne iletecek olan 22 kilometrelik atıksu tüneli ile 2,2 kilometre uzunluğundaki Çanta Atıksu Tüneli’ni tamamladık. Şu anda bulunduğumuz noktadaki atıksuları Silivri İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne götürecek olan Silivri Merkez, Gazitepe, Alipaşa, Kayadere ve Fener Köyünden gelecek atıksuları 1.672 metrelik Silivri Atıksu Tüneli’nin 3 metre çapındaki tünelini bugün bitirdik.”

“Şuanda gündemimizde 7,5 kilometrelik Çanta Katı Atıksu Tüneli ile 60 kilometrelik bir dere ıslah projemiz var.” diyen Demir, “Silivri bölgesinde ayrıca 710 km içme suyu hattı döşendi. 78 km de isale hattı inşa edildi. 3 ayrı su deposu da inşa ettik. Silivri’de içme suyuna 247,5 milyon lira yatırım yaptık. İSKİ olarak sadece Silivri’ye 1 milyar lira yatırım yaptık.” diye konuştu.

Törende, Silivri Atıksu Tüneli’nde TBM makinesinin çıkışı gerçekleşti. Başkan Kadir Topbaş, daha sonra bölgedeki iki okulu da ziyaret ederek öğrenci ve eğitimcilerle sohbet etti.