Her mevsim bir başka güzel 4.1.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal İstanbul Temalı Fotoğraf Yarışması ile İstanbul’un güzelliği mevsimler üzerinden bir kez daha gözler önüne serildi. “Dört Mevsim İstanbul” konulu yarışmada dereceye giren eser sahiplerine ödüllerini veren Başkan Kadir Topbaş, sergilenen fotoğrafların tarihteki yerini alacağını söyledi.

“Dört Mevsim İstanbul” konulu 1. Ulusal İstanbul Temalı Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren eserler, düzenlenen törenle ödüllendirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen 4 Mevsim İstanbul Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve Sergi Açılışı’na, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Turaç, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük ile birlikte sergide yer alan eserlerin sahipleri katıldı.

En çok İstanbul’un fotoğrafı indiriliyor…

Başkan Kadir Topbaş, teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanoğlunun geleceğe iz bırakma adına değişik yöntemler deneğini ifade ederek, “Kuşkusuz bu yöntemlerden en etkilisi de fotoğraf olmuştur. Yüzlerce cümlenin ifade edemeyeceği bir anı siz bir kare fotoğrafla ortaya koyabiliyorsunuz.” dedi. İstanbul’un dünya tarafından gıpta ile izlendiğini ve böyle bir şehirde yaşamanın insana gurur verdiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Google’dan en çok fotoğrafı indirilen şehir İstanbul. Belki İstanbul daha da tanındıkça İstanbul’a dair fotoğraflar daha çok indirilecek. İstanbul’da insana ilham verecek bir kareye karşılaşmak her an mümkün. İstanbul’un bu özelliği de üzerinde çok renkli hayatları barındırmasına borçlu.” diye konuştu.

İstanbul; şiirlerde, romanlarda, fotoğraflarda…

“İstanbul kendini bazılarımıza şiir de yer buldurmuş, bazılarımıza romanlarda, bazılarımıza da fotoğrafta yer buldurmuş bir şehirdir.“ diyen Başkan Kadir Topbaş, açılışını yaptığı serginin bir başlangıç olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Biz istedik ki, uluslararası çapta bir fotoğraf yarışması düzenleyelim ve hatta fotoğraf makinesi üreticileri buna sponsor olsun. Hedefim ve idealimin bu olduğunu burada ifade etmek istiyorum.”

Arşivlerde 34 bin tarihi fotoğraf bulunuyor…

Başkan Topbaş, Sultan Abdülhamit Han’ın kendi döneminde dünyanın ahvalini, yaşam tarzını gücünü öğrenmek adına dünyanın her yerine fotoğrafçılar gönderdiğini ve çekilen bu fotoğrafların da Büyükşehir’in arşivinde yer aldığını söyledi. Ellerinde o döneme ait 34 bin fotoğraf bulunduğunu belirten Başkan Topbaş, “Bizim bu sergimizdeki fotoğraflar da, geleceğe önemli bir yansıma olarak tarihteki yerini alacaktır. 2014 yılı içerisinde dünyanın değişik yerlerinde yapacağımız sergilere de bu sergimizi götürmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Ödüller sahiplerini buldu…

Gençlik dönemlerinden beri fotoğrafa ve fotoğraf sanatına ilgi duyduğunu anlatan Başkan Topbaş, “O zamanki yıllarda harçlıklarımın bir kısmını bu işe ayırıyordum. Bir karanlık oda bile kurmuştum. Artık fotoğraf çekmek ve bunu tab etmek çok daha kolay. Ben de bu tür yarışmalara kendi çektiğim fotoğraflarla katılmayı düşünüyorum.” diye konuştu. Başkan Topbaş, daha sonra yarışmada dereceye giren eser sahiplerine ödüllerini verdi. Sergiyi gezerek fotoğraf sanatçılarıyla birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Topbaş, sergiyi gezen bir ziyaretçinin fotoğraf makinesini alarak ziyaretçinin fotoğrafını da çekti.