Hep destek tam destek! 30.12.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, amatör sporun gelişmesine ve genç sporcuların yetişmesine destek olmaya devam ediyor. Başarılı sporcuların ödüllendirildiği İstanbul Spor Ödülleri ve Amatör Spor Kulüplerine Malzeme Dağıtımı Töreni’nde 750 kulübe malzeme yardımı yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, spor alanında 10 yılda 2 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haldun Alagaş Spor Kompleksi’nde düzenlenen İstanbul Spor Ödülleri ve Amatör Spor Kulüplerine Malzeme Dağıtımı Töreni’ne katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Spor A.Ş. ile Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün işbirliği ile organize edilen törene, spor dünyasından pek çok isim ile öğrenciler de katıldı. Başkan Kadir Topbaş, sporun ülkeler arasındaki rekabet gücünün artırması açısından önemli olduğuna vurgu yaparak, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana sporu en öncelikli çalışma alanı içerisine aldık. Ve bugüne kadar spora toplam 2 milyar lira yatırım yaptık.” dedi.

İstanbul, bir spor kenti olsun…

Başkan Kadir Topbaş, fiziki ortam ve altyapı hazırlandığında ve fırsatlar verildiğinde gençlerin çok ciddi başarılara imza attığını belirterek, “Bu anlayışla 34 spor merkezini tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Gururla ifade etmek isterim ki, bu tesislerimizden yararlanan insan sayısı 7 milyon 200 bin kişi. Şehir insanının hastalığı olan fıtık ve menüsküs hastalığının önüne de ancak insanımızın spora göstereceği ilgiyle azalabilir. Biz istiyoruz ki, İstanbul bir spor kenti olsun. Spor, İstanbulluların vazgeçilmezi olsun.” diye konuştu.

Dev spor organizasyonlarının adresi; İstanbul…

Spora yaptıkları yatırımların sonucunu görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Topbaş, spordaki başarının bir ülkenin tanıtımı adına çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, İstanbul’da gerçekleştirilen dev spor organizasyonlarını da şöyle sıraladı: “Biz istedik ki; İstanbul, spora yaptığı ev sahiplikleriyle de gündeme gelsin. Bu anlamda yaptığımız çalışmalar sonucunda Şampiyonlar Ligi Final Maçı İstanbul’daydı. Avrupa Kupası Finali yine İstanbul’da oynandı. Moto GP yine İstanbul’da yapıldı. Dünya Basketbol Şampiyonası’na da İstanbul başarıyla ev sahipliği yaptı.”

Büyükşehir’den 750 kulübe destek…

Başkan Kadir Topbaş, amatör spor kulüplerinin dar imkanlarıyla elde ettikleri başarılardan da millet olarak gurur duyduklarının altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı: “750 civarındaki amatör kulübümüze her sene ciddi anlamada bir malzeme yardımı yapmaktayız. Bu amatör spor kulüplerimiz kendi küçük bütçelerine rağmen büyük başarılara imza atan sporcularımızı yetiştiriyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

Başarılı sporcular ödüllendirildi…

İstanbul Spor Ödülleri ve Amatör Spor Kulüplerine Malzeme Dağıtımı Töreni kapsamında; Orta Doğu Ralli Şampiyonası’nda dereceye giren Burcu Çetinkaya ve 2012 yılında Japonya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda zafere ulaşan Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncularının da aralarında bulunduğu 20 farklı branşta çok sayıda başarılı sporcu ödüllendirildi.

Törende, Akdeniz Oyunları’nda dereceye giren Fatih Avan, İlham Tanui Özbilen, Elvan Abeylegesse ve Polat Kemboi Arıkan gibi başarılı atletlerin yanı sıra 5 bin metrede 23 yaş altında Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşan Gamze Bulut ile Vakıf Bank ve Fenerbahçe Kadın Voleybol ve Basketbol Takımları da ödül aldı. Başkan Kadir Topbaş, ödül törenin ardından sporcularla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.