60 okula daha 60 spor salonu 26.12.2013

İstanbul’daki 143 okulun bahçesine 143 spor salonu yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 7’den 77’ye tüm İstanbullulara spor yapma imkanı sunan okul spor salonlarına yenilerini ekliyor. Bu kapsamda 60 okul bahçesine daha inşa edilecek olan 60 spor salonunun temeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle atıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen 60 Yeni Okul Spor Salonu’nun Temel Atma ve Genç Şampiyonlar Ödül Töreni’ne katıldı. Ulusal ve uluslararası şampiyonalarda madalya kazanan milli sporcuların şeref konuğu olduğu törene, AK Parti Milletvekilleri Tülay Kaynarca, Feyzullah Kıyıklık, Harun Karaca ve Osman Aşkın Bak ile olimpiyatlarda ülkemizi başarıyla temsil eden sporcular katıldı.

Sporcularımız göğsümüzü kabartıyor…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, 2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte gittikleri Atina Olimpiyatları’nda, Türkiye’yi sadece 68 sporcunun temsil ettiğini hatırlatarak, “Bunu görünce çok üzüldüm. Ve sporcu sayımızı nasıl arttırabileceğimizin arayışı içine girdik. İstanbul’da bahçesi müsait olan okullarımıza spor salonları yapmaya başladık. Ve buradan yetişen öğrencilerimiz, göğsümüzü kabartacak başarılara imza atmaya başladılar.” dedi.

Ayda 125 bin İstanbullu yararlanıyor…

Göreve geldikleri günden bu yana İstanbul’daki 143 okula spor salonu kazandırdıklarını belirten Başkan Topbaş, bu spor salonlarından 160 bin öğrencinin faydalandığını söyledi. Başkan Topbaş, spor salonlarının Türk sporuna büyük katkısı olduğuna dikkat çekerek, “Bu spor salonlarında Dünya ve Avrupa Şampiyonları yetişiyor. Okul takım sporlarında yaklaşık 700 takım, 15 bin 870 lisanslı faal sporcu; ferdi sporlarda ise 218 lisanslı faal sporcu ve 395 engelli vatandaşımıza hizmet veriliyor. Aylık ortalama 125 bin İstanbullu okul spor salonlarından yararlanıyor. 216 uzman eğitmen eğitim veriyor.” diye konuştu.

81 spor tesisi İstanbulluların hizmetinde…

“Bu salonlarımızda geleceğin yetenekleri yetişecek.” diyen Başkan Kadir Topbaş, sporun bir medeniyet göstergesi olduğunu ve sporun güzel ahlak ve erdemle tamamlandığını söyledi. Sporun hiçbir çıkar ve kaygı gütmediğini, bu nedenle bir kardeşlik çağrısı olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yılda 7 milyon 200 bin kişiye spor hizmeti sunuyoruz. 2 milyarlık spor yatırımı ile belediyeler arasında öncüyüz. Göreve geldiğimizde 21 olan tesis sayısını 2013 itibariyle 81’e çıkardık. Şehirlerin tanıtımında sporun önemi büyük. 10 yılda 100’den fazla spor organizasyonuna katkı sunduk.”

Canlı bağlantılarla temel atıldı…

Başkan Kadir Topbaş’ın konuşmasının ardından yurtiçi ve yurtdışındaki spor müsabakalarında dereceye giren 117 okuldan 274 sporcu sahneye çıktı. Sporcuları tek tek tebrik eden Başkan Kadir Topbaş, daha sonra sporcularla birlikte 60 okulun bahçesine daha yapılacak olan kapalı spor salonları için düğmeye bastı. Sultangazi Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Sultanbeyliği Orhangazi İlköğretim Okulu’na yapılacak olan spor salonunun temelini canlı bağlantılarda ilçe belediye başkanlarıyla birlikte atan Başkan Kadir Topbaş, “İnşallah bu spor salonlarımızdan da ülkemizi spor müsabakalarında temsil edecek ve bizi gururlandıracak sporcular çıkar.” dedi.