İstanbul’a dev bir metro hattı daha! 20.12.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “her yere metro, her yerde metro” hedefinde dev bir adım daha attı. Avrupa Yakası’nın trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan 18 km uzunluğundaki Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın sözleşmesi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle imzalandı. Başkan Kadir Topbaş, Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek olan metro hattının 2017 yılında hizmete gireceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “her yere metro, her yerde metro” hedefiyle Avrupa Yakası’nda büyük bir metro yatırımına daha başlıyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek olan 18 kilometrelik dev metro hattının sözleşmesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle imzalandı. Saraçhane Başkanlık Sarayı’nda yapılan Mecidiyeköy - Mahmutbey Metrosu Sözleşme İmza Töreni’ne, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Kağıthane Belediye Fazlı Kılıç’ın yanı sıra hattın yapımını gerçekleştirecek olan Kalyon, Gülermak ve Kolin konsorsiyumunun üyeleri katıldı.

2017 yılında hizmete alınacak…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, İstanbul’un ulaşım problemine çözüm olarak üretilen metro ağlarına bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Mecidiyeköy -Mahmutbey Metro Hattı’nın imzası atıyoruz. Önümüzdeki ay temeli atılacak olan 18 kilometre uzunluğundaki hattın yapımı 2017’de tamamlanacak.” dedi.

“Ulaşım konusunda hassasiyetimizi ortaya koyuyoruz…”

İstanbul’un gelecekte daha yaşanabilir ve erişim noktasında problemi olmayan bir kent haline gelmesi için yoğun bir şekilde mesai harcadıklarına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Bugün dünyanın bütün kentlerinde, büyükşehir ve özellikle metropollerde, ulaşım ve mobilite ön planda. Bu konuda yeni arayış içerisindeler. Bizler de dünyayı yakından takip ederek, ulaşım konusunda hassasiyeti ortaya koyarak, akademisyenler, uzmanlar ve belediye mensuplarının hazırladıkları plan çerçevesinde yatırımlarımızı sürdürmekteyiz.”

diye konuştu.

Ulaşıma 24,6 milyar yatırım…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte çalışanının maaşını bile ödeyemeyecek durumda iken şimdi kendi imkanlarıyla devasa yatırımlara imza attığını belirterek, şöyle konuştu: “İstanbul’a 10 yıl içerisinde 60 milyar civarında yatırım yaptık. Bu miktarın 24,6 milyar lirasını ulaşıma ayırdık. Bundan bir müddet önce metro ağlarının İstanbul’a nasıl, hangi noktalara erişim sağlayacağını, medya aracılığı ile İstanbul kamuoyuyla paylaştık. Vatandaşlara verdiğimiz sözü de tutarak, çalışmaları söylediğimiz tarihte gerçekleştirdik.”

En büyük metro ağına sahip 2’nci kent…

İstanbul’un dünya tarafından gıpta ile izlendiğini ve cazibe merkezi haline geldiğinin altını çizen Başkan Topbaş, İstanbul’da iş yapan firmaların da dünyanın herhangi bir yerinde İstanbul referansından dolayı kolaylıkla iş alabildiğini söyledi. İstanbul’un neresinde oturulursa oturulsun, kentin her noktasına ulaşımın rahatlıkla sağlanabileceğini ve ulaşımın artık bir sorun olmayacağını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Metro ağları ile İstanbul’un her köşesini birbirine bağlayacağız. Özellikle burada ifade etmek isterim ki, dünyada en son metro yapımı bizde olduğu için en modern metroyu da biz yapıyoruz. 2019 sonuna geldiğimizde metro hatları uzunluğunda 400 kilometre hatta bu rakamı da aşmış bir kent olacağız. Daha sonra da 776 kilometre raylı sistem uzunluğu ile dünyada New York’tan sonra en fazla raylı sisteme sahip 2’nci kent İstanbul olacak.”

Hattın bedeli, 850 milyon TL…

Başkan Kadir Topbaş, Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile ilgili şu bilgileri verdi: “18 kilometre uzunluğundaki 15 istasyonlu metro hattımız, 6 ilçemizin en yoğun bölgelerinden geçiyor. Biz esasında Mahmutbey’den Kabataş’a kadar bir ulaşım hattı olarak tasarladığımız, ama birinci etap olarak Mecidiyeköy’ü ele aldığımızı burada ifade etmek istiyorum. İkinci etap olarak da Mecidiyeköy’den Kabataş’a gelecek bir hat esasında bu. Yani Mahmutbey’den Esenler, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Kağıthane ve buradan da Şişli’ye ulaşılacak. Sahile ulaşmak için bu güzergah rahatlıkla kullanılabilecek.”

2019’da 11 milyon kişinin kullanacağı metro ağı…

Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın 2017 yılında hizmete gireceğini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Yıllarca süren bir metro yapımı değil bu. 850 milyon lira gibi bir ihale bedelli olarak kazanan konsorsiyumu tebrik ediyorum. Kendi öz kaynaklarımızla çok önemli bir aksın ulaşım sorunun çözmüş olacağız. 6 ilçedeki istasyonlarından her birine canlı bağlantılarla temel atma merasimini yapacağız. 2016 yılına vardığımızda 7 milyon İstanbullunun kullanacağı bir raylı sistem ağına, 2019’da ise 11 milyon kişinin kullanacağı bir metro ağına sahip olacağız.”

Mecidiyeköy - Mahmutbey arası 26 dakikaya inecek…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’u ilçe ilçe, mahalle mahalle metro ağlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek olan 18 kilometrelik dev metro hattı, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar ilçelerinin trafik sorununa çözüm olacak.

3 ayrı raylı sisteme entegre olacak…

Yapılacak olan yeni metro hattı, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek, Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak olan metro hattı, oradan Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek Esenler - Bağcılar - Mahmutbey - Olimpiyatköy - Başakşehir Metro Hattı ile entegre hale gelecek.

Kabataş’a kadar uzatılacak…

Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı yeni metro hattı, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşacak. Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın hizmete girmesi ile Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey İstasyonları arasında kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeni metro hattının, Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılması planlanıyor.

Saatte tek yönde 70 bin yolcu…

Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak. Metro hattı tamamlandığında; Mahmutbey’den metroya binen bir yolcu, Mecidiyeköy’e 26 dakikada, Sarıyer Hacıosman’a 45 dakikada, Yenikapı’ya 39,5 dakikada, Marmaray ile Üsküdar’a 48,5 dakikada, Kadıköy’e 52 dakikada ve Sabiha Gökçen Havalimanı 95,5 dakikada ulaşılabilecek. Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Çağlayan ve Gaziosmanpaşa arası 13 dakikaya, Mecidiyeköy ve Alibeyköy arası 7,5 dakikaya inecek.