İstanbul’a bir kültür merkezi daha 17.12.2013

İstanbulluların ortak buluşma noktası olan Beyoğlu, yeni bir kültür-sanat alanına daha kavuştu. İstiklal Caddesi’ne kazandırılan Macar Kültür Merkezi, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Macar Kültür Merkezi, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde açıldı. Açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,  Fener Rum Patriği Bartelemous ile çok sayıda davetli katıldı.

Macaristan Başbakanı Victor Orban, Macar Kültür Merkezi’ni açmalarının nedenlerine değinerek, “İstanbul’da neden bir kültür merkezimiz yok diye düşündüm. Cevabını, yolda hazırlık yaparken şehri gezerken buldum. Ben 13 sene önce buradaydım ve Başbakan farklı birisiydi. Kendisi tamamen başka bir yerdeydi. Siyaset başkaydı. Şehrin yüzü de farklıydı. Aradan 13 sene geçti ve aradaki fark çok büyük. Sadece teknik gelişmelerden bahsetmiyorum; köprüler, tüneller, hızlı tren ve yeni binalar... Türkiye, son 10 yılı başarıyla geçirdi. Küreselleşmeyle başa çıkan az ülke var ama Türkiye başarıyla bu süreci geçirdi. Gelişme, gözle görülüyor.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Victor Orban ve Başkan Kadir Topbaş protokol ile birlikte kurdele keserek, Macar Kültür Merkezi’ni hizmete açtı.