Ayamama Deresi ıslah ediliyor 17.12.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin dört yanındaki derelerin ıslahına yönelik çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 5 ilçeden geçerek Marmara Denizi’ne dökülen Ayamama Deresi’ndeki ıslah çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Çalışmaları yerinde inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kent içindeki derelerin ıslahı ile ilgili ihaleleri bitirdiklerini ve 2014 yılı sonunda hiçbir derede sorun kalmayacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ayamama Deresi’nde süren ıslah çalışmaları ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Dere ıslah çalışmalarının sürdüğü Yenibosna’daki inşaat alanında incelemelerde bulunan Başkan Topbaş’a, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir ve Büyükşehir Belediyesi Bürokratları da eşlik etti.

Başkan Kadir Topbaş, Ayamama Deresi’nin geçmiş yıllarda felaketlere ve ölümlere sebep olduğunu hatırlatarak, “Şehir yerleşimleri oluşurken maalesef insanlar tercihlerini suyolları ve deniz kenarlarında plansızca yapmışlar. Maalesef bu plansız yerleşmeler beraberinde bir takım problemleri beraberinde getirdi.” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu dönemde Cendere Deresi’nin ıslah ihalesini yapmak istediğini ancak bakanlığın o dönemde bu ihaleye izin vermediğini de hatırlatan Başkan Topbaş, “Bakanlık ihaleyi biz yapacağız demiş. 1998 yılında İstanbul Valiliği Özel İdaresi tarafından ihalesi yapılmış. Ve halen yargı devam etmekte. Yıllar geride kalmış ve hala süreç bitmedi.” diye konuştu.

1.865 km dere sorumluluğu…

Başkan Topbaş, göreve geldikleri günden bu yana sorumluluk alanlarının 3 kat arttığını, 600 km’lik 68 dere ve 58 yan kol iken daha sonra bunun 1.865 km’ye kadar uzayan derelerin sorumluluğunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verildiğini söyledi. Başkan Topbaş, Ayamama Deresi ıslahı çalışmalarında, Küçükçekmece ve Bahçelievler Belediye Başkanlarının katkılarıyla, bölgede yer alan sanayi alanlarının sahipleriyle yıkımlar için görüşüldüğünü ve yıkıma ikna edildiklerini ifade etti.

İstanbul’daki tüm derelerin ihalesi bitti…

Ayamam Deresi’nin ıslahıyla birlikte derenin 25 metre taban genişliğine ve saniyede 400 m3 suyu geçirebilecek kapasiteye sahip olacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, şunları söyledi: “8 kilometrelik bölümü bitti. 119 adet bina yıkıldı. Birileri 3-5 tane yer yıkarak dere ıslahının yapıldığını söylüyor. Gelip görsünler bu tabloyu. Bütün sorunları çözme işi hamdolsun bize nasip oluyor. İstanbul’daki tüm derelerin ihalesini bitirdik. Yani 2014 yılı sonunda İstanbul kent içindeki hiçbir derede sorun kalmayacak. Göreve geldiğimin üçüncü ayında Küçükköy Deresi taştı ve faturası bize kesilmeye çalışıldı. 2004 yılında 40 yılın hesabı bize soruldu. Orada botlarla insanlar kurtarıldı. Ancak bir bir çözdük. Ayamama Deresi de bunlardan bir tanesi.”

11 kilometrelik hat düzenleniyor…

Başkan Kadir Topbaş, Ayamama Deresi ıslah çalışmalarında 2 bin 900 metrelik bir kısmın daha kaldığını ifade ederek, “Toplamda 11 kilometreye yakın ana hat olarak bütün hattı bu şekilde düzenliyoruz. Yağmur yağdığında sadece yağmur sularını göreceksiniz. Atıksu görülmeyecek. Burada çalışma yapmak çok zor. Bir yandan Basın Ekspres Yolu ve köprüler varken; alttan tünel yapacaksınız, çok zor. Buradaki sanayicilere özellikle teşekkür ediyorum. Hangisinin kapsını çalsak bize ‘evet’ dediler. Ve koca koca binaları yıkıldı. Onlar da kurtuldu. İstanbul, bir daha taşkın problemi yaşamayacak. Ayamama Deresi ıslah çalışmalarını yaparken bölgedeki 500 yıllık yağış debisi göz önünde bulundurduk.” diye konuştu.

Arıtılan sular, sanayi ve sulamada kullanılacak…

Göreve geldikleri dönemde yağmur yağdığında 5-6 bin baskın ihbarı aldıklarını, ancak yaptıkları yatırımlar sonucunda ihbar sayısının artık 100’ün altına düştüğünü vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Yakın gelecekte bunların hiçbiri kalmayacak. 159 milyon liralık ciddi bir yatırım bu. Paramız var hamdolsun. Hep söylüyorum iç borcumuz yok. Onun için arkadaşlarımdan bu derelerde hiçbir problem kalmayacak şekilde bir çalışma yapmalarını istedim. Bu coğrafyada yaşayan insanların 2,5 milyonunu etkiliyor bu çalışma. Atıksular, kolektörle Ataköy Biyolojik Arıtma Tesisi’ne geliyor. Burada biyolojik işlemden geçtikten sonra Marmara Denizi’ne bırakılıyor. Şimdi de bu arıtılan suları sanayi ve sulamada kullanmayı düşünüyoruz.”

Başkan Kadir Topbaş, ilerleyen yıllarda Ayamama Deresi’nde su akıntısı nostaljisi gösterecek bir çalışma yapabileceklerini de anlatarak, dere kenarında oluşturulacak yaya bantlarıyla insanların gelip dolaştığı bir havza haline gelebileceğinin müjdesini de verdi.