İstanbul’a çevre dostu 110 otobüs daha 16.12.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent içinde hızlı ve konforlu toplu ulaşım için otobüs sayısını artırmaya devam ediyor. TEMSA ile yapılan anlaşma ile doğalgazla çalışan çevre dostu 110 yeni otobüs, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Otobüs A.Ş.’nin filosuna katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Otobüs A.Ş.’nin filosuna doğalgazla çalışan çevre dostu 110 yeni otobüs daha katmak için TEMSA ile anlaşma imzalandı. Saraçhane’deki Başkanlık Sarayı’nda düzenlenen 110 Adet Yeni Sıkıştırılmış Doğalgazlı (CNG) Otobüs Alım Sözleşmesi İmza Töreni’ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, Otobüs A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ile çok sayıda Büyükşehir Belediye Bürokratı katıldı.

Ulaşım alanındaki başarılara bir yenisi daha…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım alanındaki başarılarına yeni bir halka ekledikleri için gurur duyduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul ve Türkiye için heyecanlı bir gün. Gelişen dünya koşullarına ayak uyduramayanlar, bir süre sonra bu gelişmeleri izler halde kalacaklardır. Küçülen dünyada ciddi bir yarış var. Bu yarışa ulus olarak biz ve iş adamlarımız, yerel yönetimler hatta sivil toplum kuruluşları da ayak uydurmak için çalışmaktadır.”  diye konuştu.

Öncelik, yerli üretim otobüs…

Başkan Kadir Topbaş, İETT filosunu yenilerken ve Otobüs A.Ş.’ye yeni otobüs alırken yerli üretim otobüsleri tercih ettiklerinin altınızı çizerek, şunları söyledi: “Yerli otobüs üretimi ve ihracatına destek vermekten ötürü memnunuz. Yaptığımız her çalışma, ülkenin gelişmesine önemli katkı sunuyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana ulaşım başta olmak üzere şehrin her alanındaki geleceğini tasarladık. Ulaşım ağımızı oluşturduk. Hangi sistemlere ihtiyaç var bunu belirledik. Şunu çok iyi biliyoruz ki, bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlıdır. Biz buna çok dikkat ettik.”

Yatırımlarda aslan payı ulaşımın…

Görevde oldukları 10 yıl içerisinde şehre 60 milyarlık yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, “2014 yılı sonunda bu rakam 68,5 milyar liraya yükselecek. Yatırımlarda aslan payını ulaşıma ayırıyoruz. Bugüne kadar yine ulaşımda yaptığımız yatırımlar toplamı da 24,6 milyar lira. 2014 yılı sonunda da 28,2 milyar liraya erişecek.” dedi.

İstanbul’a 3 bin 315 yeni yerli otobüs…

Başkan Topbaş, modern İstanbul’a yakışmadığı için otobüslerin filosunu yenilediklerini ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti. “Biz de dedik ki, başta İETT’miz olmaz üzere filomuzu yenileyelim, Otobüs A.Ş. şirketimiz de bu kalitede bir hizmet ortaya koysun. Diğer taraftan da Halk Otobüslerimize yenilenmeleri için ciddi destek vereceğiz ki, onlar da yenilensin. İstanbul’un 1 yılda aldığı otobüs sayısı, Türkiye’nin 1 yılda aldığı otobüsle aynı. Yerli otobüs sanayimize her zaman destek veriyoruz. Avrupa’da pek çok otobüs üretim şirketinin krize girdiği dönemde bizim 3 bin yeni otobüs alımımız otobüs sanayimize çok ciddi destek oldu. İstanbul’da 3 bin 315 yeni yerli otobüs devreye girdi. Bu otobüslerimiz çağımızın gereksinimlerini karşıladığı gibi engelli vatandaşlarımızın da rahatça kullanabilecekleri şekilde tasarlandı. Amacımız, kentte yaşayan herkesin otobüsleri keyifle kullanması. Yeni otobüs alımlarına devam edeceğiz.”

İBB’nin iç borcu yok…

Yerel yöneticiler olarak halkın parasını kullandıklarını ve alım yaptıklarında çok iyi pazarlıklar yaptıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Para, insan ve zaman yönetimini Başbakanımızdan öğrendik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iç borcu yok. 24 milyar bütçeli bir belediye. Dış borcumuzda, borçlanma limitimizin yüzde 38’indeyiz. Bütçemiz, yüzde 99 realize oluyor. Paramız var hamdolsun.”

“İstanbul’a yaptıklarınız için teşekkürler…”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da, İstanbul’a yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür ederek, “Doğma, büyüme Emirganlıyım ve Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi ve yanımızda da hemen arkamızda müthiş bir yer yaptınız; Lale Müzesi. Ayrıca zaten Emirgan Parkı’nın laleleri meşhurdur. Dolayısıyla benim için İstanbul’un, lalelerin ve Emirgan’ın ayrı bir yeri var. Bir İstanbullu olarak hakikaten İstanbul’a yaptığınız emeklerinize ayrıca teşekkür ediyorum. Gurur verici bir şehir oldu.”

Konuşmaların ardından Otobüs A.Ş. Genel Müdürü Yasir Şahin ve TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik otobüs alımı için sözleşmeyi imzaladı. Başkan Kadir Topbaş daha sonra Güler Sabancı ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki yeni otobüslerde inceleme yaptı.