Eyüp Sultan Türbesi restore ediliyor 13.12.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç büyük medeniyete ev sahipliği yapmış yedi tepeli kentin muhteşem tarihi mirası ihya ederek geleceğe taşıyor. Çalışmalar kapsamında Eyüp Sultan Hazretleri’nin Türbesi de aslına uygun olarak restore ediliyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Kadir Topbaş, türbenin 2014 yılının Nisan ayında ziyarete açılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, aslına uygun olarak restore edilen Eyüp Sultan Hazretleri’nin türbesinde incelemelerde bulundu. Eyüp Sultan Camii’nde kılınan Cuma Namazı sonrasında devam eden restorasyon çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi veren Başkan Kadir Topbaş, türbenin restorasyonunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığını belirterek, “Bizim için gerçekten bir mutluluk, bize nasip olduğu için hamd ediyorum. Türbe, inşallah 2014 yılı Nisan ayı gibi hizmete açılacak. Bu mübarek mekanda 250 yıldan bu yana ilk defa köklü ve doğru bir restorasyon yapılıyor.” dedi.

250 yıl aradan ilk restorasyon…

Türbede çok köklü bir restorasyon yapıldığına dikkat çeken Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Türbe, 250 yıl önce 4. Murad Han’ın gördüğü bir rüya üzerine, o dönemde restore edilmiş ama ondan sonra çok basit bir takım onarımlar geçirmiş. İlk restorasyon çalışmalarına başlandığında adeta biraz toparlanıp, çinilerin oynayanları yerine yapıştırılıp, devam edilecekti. Ancak sonradan gördük ki, basit bir restorasyon değil, ciddi bir restorasyon yapılması gerekiyor.”

“Çalışmalarımız 2 yıldır sürüyor…”

“Maalesef Abdülhamid Han döneminde bazı çiniler buradan götürülmüş. Çinilerin dörtte bir ölçeğinde yok olduğunu gördük.” diyen Başkan Topbaş, “80-100 bin Avro değerinde olan çiniler şimdi müzelerde. Sahtelerini koymuşlar yerlerine, bunları da gördük. Hepsini toparladık, temizlendi. 2 yıla yakın zamandır süren bir çalışma var. Önce türbe diye başladık. Ama arkasından hazirenin tamamı, orada cülus olarak kullanılmış yapıyı, diğer kabirleri ve özellikle cülus yolunu da ciddi anlamda ele aldık.” diye konuştu.

90 yaşında şehit düşmüş bir sahabe…

Başkan Kadir Topbaş, restorasyon sırasında üst yapının dışında alt yapıda da tadilatlar yapıldığına dikkat çekti. Çevredeki kolektör ve kanalların zaman zaman oynaması ve patlamasıyla bir kuyunun bile kirlendiğini tespit ettiklerini belirten Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “O kuyu da değiştirildi. Kanallar yeniden yapıldı ve tertemiz hale getiriliyor. Tabii ki insanlarımız heyecanla bekliyor, ‘Ne zaman bitecek?’ deniliyor. Resul-ü Ekrem Efendimizin müjdelediği bu şehrin şu anda manevi bekçisi ve bu şehri fethetmek üzere 90 yaşında surların önüne kadar gelmiş ve şehit düşmüş bir sahabeden bahsediyoruz. Ki o sahabe, Peygamber Efendimizi evinde misafir etmişti.”

7 bin 678 çini tek tek söküldü…

Son derece anlamlı olan bu restorasyon çalışmasının kendilerine nasip olduğunu ve bundan mutluluk duyduklarını dile getiren Başkan Topbaş, “Sıradan, sadece basit bir onarımla geçemezdik. 7 bin 678 çini tek tek sökülerek temizlendi. Orijinal halleriyle kullanılmak üzere çeşitli işlemlerden geçiriliyor.” dedi.

“Bize nasip oldu, büyük bir mutluluk…”

Türbenin bir noktaya kadar, beden duvarı çini kaplamalarının bitmiş duruma geldiğini ve diğer çalışmaların da sürdüğünü dile getiren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Restorasyonun başında olan mimar arkadaşım Dr. Hilmi Şenalp’a teşekkür ediyorum. Gerçekten başarılı bir uygulama yapmakta. İğne ucuyla kuyu kazar gibi; görseniz her çini arkasındaki harçları temizlerken nasıl bir işlem yaptıklarını... Gerçekten tebrik ediyorum. Biraz gecikti ama doğru bir iş yaptık. 4. Murat Han’dan sonra böyle güzel bir hizmet bize nasip oldu.”