Yeni yapılara dijital denetim! 10.12.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği tarafından düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi’ne katıldı. İstanbul’un gayrimenkul yatırımcıları için ideal bir kent olduğunu anlatan Başkan Topbaş, yaptıkları dijital maketle İstanbul’daki yeni projelerin etkilerini önceden ölçebileceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Beşiktaş’taki Four Seasons Bosphorus Hotel’de düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi’nde konuştu. Başkan Topbaş, dünyada yaşanan küresel ekonomik krizle mücadele esnasında, Türkiye’nin seçeneklerini artırarak özellikle inşaat sektörüne yaptığı büyük yatırımlardan dolayı ekonomik krizden etkilenmediğini söyledi.

İstanbul, gayrimenkul yatırımlarının merkezi…

Başkan Topbaş, 200’ün üzerindeki farklı sektör ve sanayiyi tetikleyen inşaat sektörünün bir lokomotif sektör olduğunu ifade ederek, “Bu sektör ayrıca en fazla istihdam oluşturan sektörlerden biri. İstanbul, gayrimenkul yatırımcıları için ideal bir kent ve rekabet edilebilecek bir özelliğe sahip. İstanbul, bu anlamda gayrimenkul yatırımlarının merkezi konumunda. Amaç sadece yapı yapmak değil. Bu yapıların çevreye olan etkileri de dikkate alınmalı.” diye konuştu.

Doğaya saygılı yapılar destekleniyor…

İstanbul’daki gayrimenkullerin metrekare bakımından dünyada en pahalıları arasında yer aldığını anlatan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok metrekareli yapılar yapmak yerine, bugünkü yüzyılın beklentilerine cevap veren yapılar yapılmalı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’un dijital bir maketini yaptık. Bize gelecek olan bütün projelerde bu yapıların dijital makete yerleştirildiğinde nasıl bir etki yaptığını göreceğiz. Çevreci, doğaya saygılı yapıları teşvik edici bir takım destekler vermeyi düşünüyoruz. Kendi enerjisini üretebilen, atıklarını geri dönüştürebilen, atıksuları kullanabilen yapılara biraz daha farklı destek verici çalışmalar yapılıyor.”

Metro, konut değerlerini artırdı…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da 10 yıl önceki gayrimenkul değerleriyle bugünkü gayrimenkul değerleri arasında çok büyük bir fark oluştuğunu belirterek, metro geçen semtlerde, hatta planlara işlenen metroların bulunduğu mahallelerde bile konut fiyatlarında ciddi artışların yaşandığını hatırlattı. Başkan Topbaş, bunun İstanbul’da 10 yılda yaptıkları 30 milyar dolarlık yatırımın bir sonucu olduğunu söyledi.

Dünyanın yatırım odağı; İstanbul…

“Yaptığımız her toplu taşıma erişim noktasında mutlaka oralardaki gayrimenkullerde yüzde 50’ye hatta yüzde 100’e varan değer artışları oldu.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Amaç sadece konut yapmak değil, buralara erişim noktasındaki altyapıyı yeterli hale getirmek. İstanbul şu anda dünyanın yatırım odağında bulunuyor. Yatırım için fırsat kent olarak görülüyor. İstanbul, bulunduğu konum itibariyle dünyanın merkezidir. İstanbul'da sabah mesaiye başladığınız zaman Tokyo’daki borsayı kapanmadan görebilirsiniz ve akşam mesainiz bitmeden New York borsalarını görebilirsiniz. Böyle bir yerde iş merkeziniz varsa dünyanın her tarafındaki ekonomik hareketliliği görme imkanınız var.”