İstanbul’da Balkan rüzgarı 6.12.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Feshane’de düzenlenen Rumeli-Balkan Trakya Kültür-Sanat Buluşması ve Tanıtım Günleri’ne katıldı. Yöreye has ürünlerin yer aldığı stantları gezen Başkan Topbaş, geleneksel yiyeceklerden de tattı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rumeli Balkan Federasyonu tarafından İstanbul Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Rumeli-Balkan Trakya Kültür-Sanat Buluşması ve Tanıtım Günleri” etkinliğine katıldı. Vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Başkan Topbaş, bütün stantları tek tek gezdi. İkram edilen yöresel yiyeceklerin tadına bakan Başkan Topbaş, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

“Yüreğimiz Rumeli’de, Balkanlar’da…”

 “Bugün burada sizinle birlikte Rumeli’yi, Balkanları ve Trakya’yı hissediyorum.” diyerek sözlerine başlayan Başkan Kadir Topbaş, “İnanıyorum ki Trakya’da, Rumeli’de yaşayanların gönülleri Türkiye’de. Türkiye’deki yurttaşlarımızın yüreği de Rumeli’de, Balkanlar’da... Asırlar boyunca karşılıklı hasret çekildi. Bu hasretler, insanlarımızı türkülerde ezgilerde biraraya getirdi.” dedi. İstanbul’un Fethi’nden önce de bu bölgelerde ecdadımızın yaşadığına dikkat çeken Başkan Topbaş, aralıklarla bu bölgeyi ziyaret ettiğini ve Türkiye’den farklı bir yerde olmadığını hissettiğini söyledi.

“Geçmişini unutanların geleceğini başkaları yazar…”

Eski kötü günlerden sonra şimdilerde bölgede huzurun egemen olduğunu belirten Başkan Topbaş, “İnşallah bu huzur devam eder. Değerlerini hiç unutmayıp nesilden nesile aktaran bu insanlarımızı tebrik ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bizler, Feshane’yi kültür günleri için derneklere vermek suretiyle bunu yaşatmak istedik. Çünkü geçmişini unutanların geleceğini başkaları yazar. Bizler bu buluşmalara çok önem veriyoruz. Yavrularımıza geçmişimizi kültürümüzü aktaracağız.” diye konuştu.