Erişilebilir bir İstanbul! 3.12.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dünya Engelliler Günü kapsamında engellileri vatandaşları biraraya getirdi. “Erişilebilir bir İstanbul” birimi ile engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, 2004 yılında 2 olan Engelli Merkezlerinin sayısını bugün 25’e çıkardıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile Engelliler Müdürlüğü’nün işbirliğiyle Dünya Engelliler Günü dolayısıyla gerçekleştirilen organizasyonda, engelli vatandaşlar unutamayacakları bir gün yaşadılar. Florya Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu Başkan Yardımcısı Orkun Utsukarcı ve Türkiye Ortopedik Özürlüler Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Bahçeli ile çok sayıda engelli vatandaş ve aileleri katıldı.

Engelli Merkezi sayısı 25’e çıktı…

Başkan Kadir Topbaş, yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu dönemde başlatmış olduğu belediyecilik anlayışını sürdürdüklerini belirterek, “Sayın Başbakanımız ilk defa bir müdürlük kurdu. Başbakanımızın belediye başkanlığı öncesinde bunu dert edinen kimse olmamıştı. Kendileri somut adımlar attı. Bizler de kendisinin başlattığı bu vizyonu devam ettiriyoruz. Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde kurmuş olduğu 2 engelli merkezinin sayısını biz 25’e çıkardık. 2 tanesinin de kurulma çalışmaları devam ediyor.” diye konuştu.

Herkes için erişilebilir bir İstanbul…

İstanbul’u engelli vatandaşlar için daha yaşanabilir bir hale getirme çabasıyla çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz, yerel yönetim olarak her günü böyle değerlendirip, kentte yaşayan her bireyin kent içindeki yaşamını kolaylaştırma anlamında adımlarımızı attık ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. ‘Erişilebilir bir İstanbul’ adı altında oluşturduğumuz birimle bütün projelerimizde engellilerin ve bütün dezavantajlı grupların olurlarını almadan hiçbir projeyi hayata geçirmiyoruz. Okulları, spor salonlarını hatta KİPTAŞ A.Ş.’nin yaptığı evleri engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun olarak projelendirdik ve buna göre yaptık.”

Engelli vatandaşların kullanımına uygun ulaşım haritası…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmaların Dünya Sağlık Örgütü tarafından model olarak alındığının altını çizen Başkan Topbaş, “İstanbul’daki bütün belediye otobüslerini yeniledik ve dezavantajlı grupların ihtiyacına göre şekillendirdik. Yapacağımız yeni bir proje ile duraklara bir buton koyacağız. Yaşlı veya engelli bir vatandaşımız bu durağa geldiğinde butona basacak. Durağa yaklaşan otobüs şoförü de durağa gelmeden buna göre hazırlık yapacak. Ayrıca Metrobüs Hattı’nda yapacağımız bir projemizle birlikte de hiçbir durak, istasyon erişilemez olmayacak. Görme engellilerinin rahatlıkla tespit edebileceği ve anlayabileceği bir ulaşım haritası hazırladık.” dedi.

Başkan Topbaş’tan “duyarlılık” çağrısı…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşların kullanamayacağı hiçbir projeyi onaylamadıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Buradan Türkiye’deki tüm belediyelere çağrı yapıyorum. Engelli standartlarına uymayan projeleri onaylamasınlar. İhalelerini yapmasınlar. Hayata geçirmesinler. Yerel yönetimlerin, bu hassasiyeti özellikle göstermelerini rica ediyorum.”