2013 bütçesi kabul edildi 20.11.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılı bütçesi kabul edildi. Bütçenin İBB Meclisi’ne sunumunda konuşan Başkan Kadir Topbaş, 2013 yılı sonunda İstanbul’a yaptıkları toplam yatırımın 60 milyar liraya ulaşacağını söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, İBB Meclisi’ndeki bütçe görüşmeleri öncesinde yaptığı konuşmada, İstanbul’daki gelişmelerin gıptayla izlendiğine işaret ederek, “Son 8 yılda İstanbul büyük mesafe kat etti. Artık dünyanın en etkili kentlerinden biriyiz. Dünya, İstanbul’u takip ediyor” dedi.

 

İBB’nin 2013 yılı bütçesi 8 milyar TL...

Bütçede bir önceki yıla göre yüzde 9,6 artış sağladığına dikkat çeken Başkan Topbaş, 2013 bütçesinde yatırıma 5 milyar lira ayırdıklarını söyledi. Bugüne kadar İstanbul’a 52 milyar lira yatırım yaptıklarını kaydeden Başkan Topbaş, “İSKİ ve İETT bütçelerinin de dahil olduğu 2013 konsolide bütçemiz 13,6 milyar lira. Şirketleri de eklersek bu rakam 23,4 milyar liraya ulaşıyor. Konsolide bütçeden yatırıma 8 milyar lira ayrıldı. Küresel krize rağmen bu büyük bir rakam. Yine yatırımcı bir bütçe hazırladığımızın göstergesi. Böylece 2013 sonunda toplam yatırım 60 milyar lira olacak” diye konuştu.

 

Bütçede aslan payı ulaşımın...

Ulaşımın tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Dünyada tüm yöneticiler ulaşım sorununu çözmek için çalışmalar yapıyor. Göreve geldiğimiz günden bugüne bu sorunu çözmek için uğraşıyoruz. Bu yıl da bütçemizdeki aslan payını ulaşıma ayırdık. Zaman zaman düşünüyorum; ‘Bu yatırımları ya yapmamış olsaydık, bugün İstanbul’un hali nice olurdu?’ Bu başarı hepimizin, buna beraberce imza attık” dedi.

 

Cumhuriyet Tarihi’nin rekoru...

Yatırımlarla ulaşımda önemli bir mesafe aldıklarını ve yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini ifade eden Başkan Topbaş, “ 8 yılda ulaşıma 24,4 milyar lira harcadık. Bugüne kadar 259 kavşak ve yol yaptık. Bu, Cumhuriyet Tarihi’nde bir rekordur. Kente toplam 405 kilometre yol kazandırdık. 3 tünel yol açtık. Ulaşım süresi 2004’te 57 dakika iken şimdi 49 dakikaya indi. Ana hedefimiz, ulaşım sorununu çözmektir” diye konuştu.

Rüya gerçek oldu...

Metrobüs Hattı’nın, İstanbul ulaşımında önemli bir görevi yerine getirdiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Ulaşım sorununu metro ağlarıyla çözeceğimizi biliyoruz. Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük metro yatırımını olan Kadıköy-Kartal Metrosu’nu yaparak, bir rüyayı gerçeğe dönüştürdük. Ulaşımı karayoluna dayalı olmaktan çıkardık. Raylı sistemleri kullanan yolcu sayısı, 400 binden 1 milyon 370 bine çıktı. 2014'te bu rakam 4 milyon 950 bin kişiye çıkacak. 2016'da ise 7 milyon kişi bu sistemleri kullanacak. 2023’te 11 milyon insan raylı sistemi kullanır hale gelecek. Raylı sistemlerin uzunluğu 641 kilometreye çıkacak. Böylece İstanbul’un bütün ulaşım altyapısı değişecek.”

 

Ulaşımdan sonra bütçede en büyük payı çevre yatırımlarına ayırdıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, amaçlarının gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak olduğunu söyledi. “Boğaz’dan Haliç’e Can Suyu” projesi ile Altın Boynuz’un artık cazibe merkezi olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, devasa altyapı yatırımları ile 18 kilometre olan yüzülebilir sahillerin uzunluğunu 421 kilometreye çıkarmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.

 

Kentsel dönüşüm ve İstanbul...

Konuşmasında kentsel dönüşüme de değinen Başkan Topbaş, “Türkiye’de kentsel dönüşüm konusunda tarihi bir adım atıldı ve Başbakan Erdoğan ciddi bir kararlılık ortaya koydu. Kentsel dönüşüm, siyaset üstü ele alınması gereken hayati bir meseledir. Bunun üzerinden siyaset yapmak çok yanlış bir yaklaşım olur. Fikirtepe’de özgün bir dönüşüm modeli geliştirdik. Sümer Mahallesi örnek bir model oldu. Bayrampaşa ve Okmeydanı’nda da çalışma başlattık. Kentsel dönüşümle birlikte İstanbul dünyanın cazibe merkezi olacak. İnşaat sektöründe yeni istihdam alanları doğacak ve işsizlik sorununa da önemli ölçüde katkı sağlayacak” diye konuştu.

 

“Halkla beraber halk için”

Eğitim, sağlık, kültür sanat ve bilgi teknolojileri konularında da İstanbulluların yaşam kalitesini yükselten önemli yatırımlar yaptıkları anlatan Başkan Topbaş, “halkla beraber halk için” anlayışını tüm çalışmalarda hakim kıldıklarını söyledi.

 

Konuşmaların ardından bütçe oylamasına geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılı bütçesi, 61 ret oyuna karşılık 162 kabul oyuyla, oy çokluğuyla kabul edildi.