Cumhuriyet coşkusu fotoğraf karelerinde... 2.12.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Cumhuriyet kutlamalarında yaşanan coşku, fotoğraf karelerinde bir kez daha yaşandı. İstanbul Boğazı’nda yaşanan coşkuyu en güzel şekilde anlatan fotoğrafların yarıştığı “Cumhuriyet Coşkusu Fotoğraf Yarışması”nda dereceye girenlere ödüllerini Başkan Kadir Topbaş verdi.

İstanbul Boğazı’nda Kız Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü arasında gerçekleştirilen ışık ve havai fişek gösterilerinde yaşanan coşkuyu gözler önüne seren 1.311 fotoğrafın yarıştığı “Cumhuriyet Coşkusu Fotoğraf Yarışması”nda dereceye girenler, ödüllerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın elinden aldı. Miniatürk’te düzenlenen törene, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük ile İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) Başkan Yardımcısı Burak Şenbak’ın yanı sıra eser sahipleri de katıldı.

İstanbul’da yaşamak bir ayrıcalık…

Başkan Kadir Topbaş, Boğaz’daki gösteriyi izlemek için yurtdışından çok sayıda vatandaşın İstanbul’a geldiğini belirterek, “Fotoğraf yarışması, bu coşkulu kutlamayı kayıtlara geçirmesi konusunda çok etkili oldu. Şehirler, inovasyon merkezidir. Şehirler gerçek anlamda yaşanabiliyorsa, o şehir insanlara önemli izler katar. İstanbul’da yaşamak bir ayrıcalık ama aynı zamanda İstanbul’da yaşamak önemli sorumluluklar getirir.” diye  konuştu.

İstanbul’da kent bilinci arttı…

Günümüz dünyasında şehirlerin yarıştığına ve şehirlerin marka değerlerini artırmak için kıyasıya bir yarışta olduklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimizden bu yana bu konulara hassasiyet gösterdik. İstanbul’u dünyanın gıpta ile izlediği bir şehir haline getirdik. Kent ve kentlilik bilincini artırmak adına bu tür organizasyonları gerekli görüyoruz.” diye konuştu. Başkan Topbaş, yaptıkları çalışmalar sonucunda vatanına dönen “lale” için düzenledikleri etkinliklerin dünya tarafından izlediğini ifade ederek, “Bu, bizim milletçe büyük zaferimizin sonucudur.” dedi.

Cumhuriyet coşkusunu milletçe yaşıyoruz…

2005 yılında Sdney’in yılbaşı kutlulamalarını yapan ekibi İstanbul’a davet ettiklerini hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Cumhuriyet coşkusunu hissedelim istedik. İstanbul’u da dünya platformuna çıkaralım istedik. Firmadan Atatürk Köprüsü ile Kız Kulesi arasında böyle bir etkinlik yapılmasını istedik. Bu toprakların evlatları olarak heyecanın yaşanacağı etkinlik oldu. En ön plana çıktık. Gururla ifade edeceğim ki, bu büyük coşkuyu milletçe yaşamaktayız.”

Boğaz’daki kutlamalar, devlet töreni oldu…

Başkan Topbaş, İçişleri Bakanı ile yaptıkları mutabakatla artık Boğaz’daki Cumhuriyet kutlamalarının devlet töreni olarak kayıtlara girdiğini ve bundan sonra da bu kutlamaların kalıcı olacağını söyledi. Cumhuriyetin 90’ıncı yılı kutlamalarında Boğaz’da çekilen en güzel fotoğrafları seçmek için jürinin zorlandığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Ödüller mütevazi. Her yıl bunları albüm haline getiriyoruz. Katılan tüm sanatçılara teşekkür ediyorum. Gelecek yıl 7’ncisini yapacağız. Yurt dışından pek çok kanal bize kayıt için talepte bulunuyor ve biz bu taleplere yetişemiyoruz. Gelecekte çok daha fazlasını yapacağız.”

Ödüllerini Başkan Topbaş’ın elinden aldılar…

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından kurdele keserek serginin açılışını yaptı. Sergiyi gezen Başkan Topbaş, eserleri yarışmada dereceye giren fotoğrafçılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Yarışmada Fatma Tuba Dönmez, 1’inci, Gökmen Cengiz Akdağ 2’nci ve Serkan Demirci 3’üncü olurken; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü’nü ise Ömer Sedat Yenidoğan kazandı.