Bilim ve kültürün merkezi; İstanbul 30.11.2013

Türkiye İnovasyon Haftası, dünyanın yeniliklerini İstanbul’da biraraya getirdi. Türkiye İnovasyon Haftası Toplantısı’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu zamanında bilimin, kültürün ve ticaretin dünyadaki önemli merkezi olan İstanbul’un, bugün de dünyanın merkezi olduğunu söyledi.

Türkiye İnovasyon Haftası Toplantısı, İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra yerli ve yabancı 5 bin konuk katıldı. Toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan, Selçuklu ve Osmanlı Devletleri döneminde de Konya’dan Bursa’ya, Sivas’tan Edirne’ye kadar pek çok şehrin dünyanın merkezi olduğunu belirterek, “İstanbul, Osmanlı Devleti döneminde bilimin kültürün, ticaretin dünyadaki önemli merkezleri olmuştur. Kurtuba, Bağdat da aynı şekilde dönemlerinin cazibe merkezleridir. Bugün de bu gerçeğin değişmediğini görüyoruz.” dedi.

Farklılıklar dezavantaj değil, avantajdır...

“Bilim ve sanatın çok geliştiği şehirler, esasında cazibe merkezi olan şehirlerdir.” diyen Başbakan Erdoğan, “Bilimin bu seviyelere ulaşmasında, hiç kuşkusuz doğu medeniyetlerinin çok büyük payı var. Orta çağın sonuna kadar dünyada bilime, bilimsel gelişmelere doğu medeniyetleri, İslam medeniyetleri öncülük etti.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, dünyadaki en başarılı üniversitelerin Ar-Ge merkezlerinin uluslararası bir kimlik taşıdığını ve ABD’deki Silikon Vadisi’nin sadece ABD’lilerin değil, dünyanın her ülkesinden başarılı insanların emekleriyle ayakta durduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bizim de bu gerçeği görmemiz gerekiyor. Farklılık bir dezavantaj değil, tam tersine bir avantajdır. Renklilik yoksulluk değil, zenginliktir. Herkesin aynı şekilde düşündüğü bir toplum yeni fikirler üretemez. Standart kimliklere, standart şekil ve beyinlere sahip bir toplum öne geçemez, lider olamaz. Tarih ve medeniyetimizden tevarüs ettiğimiz özgüvenle bilgi ve bilim üretme noktasında, çok daha ciddi adımlar atmak, çok daha fazla yatırım yapmak zorunda olduğumuz açıktır. Türkiye’de hoşgörü iklimini daha da güçlendirerek; bilim, sanat ve sporda artık farklı bir kulvarda ilerliyoruz.”

Türkiye, İHA ihraç etmeye başlayacak...

İhracatla ilgili açıklamalarda da bulunan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsansız hava araçlarımızı yapıyoruz. Bugüne kadar insansız hava aracımız yoktu. Yakın gelecekte ihracına başlayacağız. Artık kendi helikopterimizi üretir hala geldik. İhracatla ilgili yatırımlar artarak devam ediyor.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte İstanbul İnovasyon Fuarı’nı gezdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden BELBİM’in standını da ziyaret eden Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş, BELBİM Genel Müdürü Harun Maden ve BELBİM çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdiler.