Teknolojide dünya ile yarışıyoruz! 30.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında bir konuşma yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mühendislerine yaptırdığı projeleri anlatan Başkan Topbaş, İstanbul’u tek bir tablete sığdırmanın mümkün olduğunu söyledi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında konuşan Başkan Kadir Topbaş, yurt içinden ve yurt dışından katılımcıların başarılı eserlerini aynı yerde görmenin büyük heyecan verici olduğunu belirterek, “İddialı konuşuyorum. Yazılımcılarımız dünya ile yarışacak seviyede. İstanbul’u bir tablete sığdırmak mümkün. Yeni bir yönetim programı tasarladım. Tablet ile mobil toplantı. Tüm veriler tablette. Plan, proje, rapor, talimat, bilgi akışı. Tek tuş ile koordinasyon...” dedi.

Ceptrafik, İSPARK, Metrobüs…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendi mühendislerine yaptırdığı projeleri de şöyle sıraladı: “İstanbul’da en fazla kullanılan sistemlerden biri olan Ceptrafik ile Akıllı Kavşak Sinyal Sistemi’ni kendimiz üretiyor ve model oluyoruz. İnternet temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldiği için otobüslerde internet dönemini başlattık. Dünya şehirlerine bile sattığımız Atık Yönetim Otomasyonumuz var. Önemli bir sorundan kurtulduk ve İSPARK markasını oluşturduk. Dünyanın bazı şehirlerine örnek olan ve imkansızlığın içinden çıkan imkan olarak gördüğümüz Metrobüs’ü hizmete aldık. Taksi-Call Center uygulamamız yeni ve örnek bir sistem olarak ortaya çıkacak diye düşünüyorum.”

İSMEK, Süs Bitkiciliği, Halk Ekmek…

“Bataklıktan akvaryuma dönüştürdüğümüz ‘Boğaz’dan Haliç’e Can Suyu’ projesini devreye aldık.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Stratejik dönüşüm projesi dediğimiz Cendere’ye Silikon Vadisi kuruyoruz. Hem tersane hem teknoloji merkezi olacak Haliç Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni hayata geçireceğiz. Dünyanın en büyük açık üniversitesi kabul edilen İSMEK ile tüm hızımızla mezun vermeye devam ediyoruz. Dünya ile yarışır bir konuma getirdiğimiz Süs Bitkiciliği sektörü göğsümüzü kabartıyor. Göçü engellemek, istihdam oluşturmak ve şehrin ihtiyacını karşılamak adına Organik Tarım’a geçtik. Halk Ekmek çok yakında yaş mayalı ekmek üretecek. Çölyak hastaları için ekmek üretiyoruz. İstanbul İtfaiyesi’ni en son teknolojiyle donattık ve New York ile yarışır duruma getirdik.”

“Yeni şeyler söylemek lazım...”

Başkan Topbaş, günümüz dünyasında sosyal belediyecilik anlayışının geçerli olduğunu ve gelecekte de bu anlayışın yerini vizyoner belediyeciliğe bırakacağını belirterek, internetle birlikte yöneten ile yönetilen arasındaki duvarların yıkıldığına dikkat çekti. Yeni duruma, yeni ihtiyaca hazırlıklı olunması gerektiğini ve anında çözüm üretilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, şu sözlerle konuşmasını tamamladı: “Demokrasinin geldiği bu nokta yeni bir yönetim anlayışını da zorunlu kılıyor. Ben buna, simultane belediyecilik diyorum. Yani eş zamanlı hizmet üretimi olgusu. Hz. Mevlana’nın dediği gibi; ‘Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni bir gün ve yeni şeyler söylemek lazım...”

Başkan Topbaş, İnovasyon Fuarı’nı gezdi…

Başkan Kadir Topbaş, Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İnovasyon Fuarı’nı gezdi. Dünyanın yeniliklerini İstanbul’da buluşturan fuarı, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile birlikte gezen Başkan Topbaş’a, fuara katılan öğrenciler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. İstanbul’un İnovasyon Fuarı’na ev sahipliği yapmasından memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Topbaş, “Her alanda yeniliklere öncülük eden ve her yaptığı işte bir numara olan İstanbul’da böyle önemli bir fuarın gerçekleşiyor olması gurur verici.” dedi.