İstanbul, vizyon kazandı… 28.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği üyeleriyle biraraya geldi. İstanbul’un, büyük kongre şehirleri sıralamasında dünya 1’incisi olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, ürettikleri sinerji ile kente vizyon kazandırdıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği’nin (TUROB) Kasım ayı Geleneksel Öğle Yemeği’ne katıldı. Toplantıda, TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır ile TUROB üyesi işadamları ve çok sayıda turizmci yer aldı. Başkan Topbaş, yemekte yaptığı konuşmada, turizm sektörünün, ülkelerin ve şehirlerin ekonomisini geliştirmesi sebebiyle motor sektörlerden biri olduğunu söyledi. Turizm sektörünün pazar payının küresel krize rağmen çok yüksek olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “Krizde kendisini en hızlı toplayan sektörlerin başında yine turizm sektörü geldi.” dedi.

Türkiye, turizmde 8’inci sırada…

Başkan Topbaş, turizm sektöründe büyük bir pasta olduğunu ve dünya ülkelerinin en büyük rekabet alanının turizm sektörü olduğunu söyledi. Türkiye’nin turizm endüstrisinde 8’inci sırada olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Bu yarışta Türkiye’yi en ön saflarda görmek istiyoruz. 2012’de 35 milyon turist sayımız vardı. Bu yılın sonunda 38 milyona çıkması bekleniyor. 26 milyar dolar gelirimiz var. Önümüzde iki hedef var. 1’incisi turist sayısını artırmak. İlk etapta 50 milyon turist. 2’ncisi ise kişi başına turizm harcamasını yükseltmek. İlk 8 ülkenin kişi başına turist harcaması 1.100 dolar. Türkiye’nin ki 743 dolar. Bu hedefleri aşacak potansiyelimiz var.” diye konuştu.

İstanbul, dünya turizm kenti sıralamasında ilk 6’da…

İstanbul’un turizm kapasitesi ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Ürettiğimiz sinerji ile İstanbul’a vizyon kazandırdık. Şu an İstanbul’da yatak kapasitesi 150 bini aşmış durumda. Eğlence tesisi kapasitesi ise 100 bini bulmuş durumda. İstanbul, büyük kongre şehirleri arasında dünya 1’incisi oldu. İstanbul’un kongre adresi olması avantajlı. Çünkü toplantılara katılım yüzde 30 artıyor. Ziyaretçi sayısında Avrupa’nın en fazla büyüyen şehri olduk. Dünya turizm kenti sıralamasında ilk altıdayız. Bangkok, Londra, Paris, Singapur Ve New York ile yarışıyoruz. 2004’te 3,5 milyon olan turist sayısı 10 milyona ulaştı. Hedefimiz, 30 milyon turist.”

“İstanbul’un tanıtımı adına turizme önem veriyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un tanıtımı ve dünya barışına önemli katkı sağlamak amacıyla turizme önem verdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hedeflerimizi doğru belirledik ve gelinen nokta güzel bir başarı öyküsü. Henüz daha basamakların ilklerindeyiz, çıkmamız gereken basamaklar var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yapmamız gereken ne varsa, her şeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Kültürel zenginliğimizin takdimi ve gelen misafirlerin sadece alışveriş, müzeleri gezmek değil; yeni bir takım destinasyonları oluşturmak adına da katkı sunabiliriz.

Başkan Topbaş, Etiler ile Çamlıca arasına yapılacak teleferik hattı projesiyle saatte 6 bin, günde 100 bin kişinin Boğaz’ı teleferikle geçeceğini de belirterek, “İnanıyorum ki, bu proje İstanbul turizmine büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.