İstanbul, estetik değer kazanıyor 27.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 5. Uluslararası Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri Fuarı’na katıldı. Park ve yeşil alan düzenlemeleriyle İstanbul’a estetik bir değer kattıklarını anlatan Başkan Topbaş, kentte yeşil alan oranının yüzde 64 oranında artırdıklarını söyledi.

5. Uluslararası Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri Fuarı, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla açıldı. Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde açılan fuara, Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek ile çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi katıldı. Başkan Topbaş, fuarın, yeni tasarımları ve ürünleri görmek adına önemli bir şans olduğunu belirterek, “Hızla gelişen peyzaj mimarimiz mercek altına alınacak. Kamu ve özel sektör biraraya gelecek. Yeni fikirlerle vizyonumuz zenginleşecek.” dedi.

İstanbul’da yeşil alan miktarı artıyor…

Başkan Topbaş, kendisinin mimar olması sebebiyle bu tür gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Mimarlık, bütünsel bir bakış açısını gerektirir. Tıpkı peyzaj mimarlığı gibi. Ülkemizde peyzaj mimarlığının hızla geliştiğini görüyoruz. Özellikle İstanbul’da son 9 yılda bunun en güzel örnekleri veriliyor. Yoğun bir şekilde görsel ve işlevsel amaçlı ağaçlandırmalar yapılıyor. Parklar ve yeşil alanlar düzenleniyor. Zira belediye olarak gelişmeleri anında İstanbul’a aktarıyoruz.”

İstanbul, estetik bir görünüme kavuştu…

Göreve geldikleri 2004 yılında Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’ni imzaladıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, bu anlaşmayla birlikte dünya standartlarını ülkemize taşıdıklarını söyledi. Bu anlaşmanın aynı zamanda İstanbul’un daha estetik bir şehir olmasına yardımcı olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “İstanbul’un göze hitap eden, huzur veren yönleri öne çıktı. Bu çalışmalar, kentin ihtişamına, ferahlığına katkıda bulundu. Kent milyonlarca metrekare yeşil alan kazandı. Sizlerde buna tanıksınız.” dedi.

“Milyonlarca bitki, daha güzel bir İstanbul için açıyor…”

“Kentin tarihi ve doğal dokusunu birarada ele alıyoruz.” diyen Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Çevre ve imar birbirini tamamlasın istiyoruz. Estetiği ile teknolojisi ile kenti bir üst seviyeye çıkarıyoruz. Bu amaçla tarihi eserlerimizi restore ediyoruz. Anıtsal özellik taşıyan ağaçlarımızın bakımını yapıyoruz. Kenti süs bitkileri, lale ve erguvanlarla beziyoruz. İstanbul, artık bahara lale ile ‘merhaba’ diyor.  270 türde 15 milyon lale kente renk katıyor. Milyonlarca bitki, daha güzel bir İstanbul için açıyor. İstanbul, erguvan ağaçları ile nefes alıyor.”

Yeşil alanlar yüzde 64 arttı…

Başkan Topbaş, kentte yeşil alan oranının yüzde 64 arttığına dikkat çekerek, “Zeytinburnu’nda 1 milyon metrekarelik bir park yapıyoruz. Anadolu Yakası’na da böyle devasa bir park yapacağız. Çevreciliğin lafla değil, işle olduğunu gösteriyoruz.” diye konuştu. Süs bitkileri pazarına da bir canlılık getirdiklerini ve bu süs bitkilerinin yerli üretim olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “İstanbul güzelleşirken, üreticiler de de para kazanıyor. Yurtdışına lale ve süs bitkisi satar hale geldik. Bu aynı zamanda ekonomimize de bir katkıdır. Zira biz, insana hizmet için varız.” dedi.

Büyükdere’deki Bahçıvanlık Okulu yeniden açılıyor…

İstanbul’da Bahçe Market’i kurduklarını ve Toprak Analiz Laboratuvarı’nı hizmete aldıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Aziz Atatürk’ün döneminde kurduğu Büyükdere’deki Bahçıvanlık Okulu’nu açmak için de çalışmalara başladık. Daha doğru, daha bilgili hizmet veren elamanlar yetişecek. Gelecek günlerde de aynı kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sizlerle birlikte kentin standartlarını yükseltmeye devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş, protokolle birlikte kurdele keserek, 5. Uluslararası Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri Fuarı’nın açılışını yaptı.