Başkan Topbaş: “Daha yapacak çok işimiz var” 27.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Sanayi Odası’nın Kasım Ayı Olağan Toplantısı’na katıldı. Yapılan yatırımlarla İstanbul’un artık bir cazibe merkezi haline geldiğini belirten Başkan Topbaş, “İstanbul hizmete doymuyor. Daha yapacak çok işimiz var.” dedi.

Taksim Odakule’deki İSO Binası’nda düzenlenen toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve İSO üyeleri katıldı. Başkan Topbaş, yaptığı konuşmada, Türkiye’deki istikrarlı yönetim sayesinde Türk işadamlarının artık plan ve projelerini daha uzun soluklu yapabildiklerini ve bununla birlikte dünyada kendilerine saygın bir yer edindiklerini söyledi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın kendisine kentin her iki yakasında yeni sanayi alanlarının açılması yönünde taleplerini ilettiklerini belirten Başkan Topbaş, şehirdeki sanayi alanlarının yeniden planlanması hakkında çalışma yapılacağını söyledi. Yeni Büyükşehir Yasası ile kentlerin tek meclisli yapı haline dönüştürüleceğini hatırlatan Başkan Topbaş, daha verimli iletişim için Sanayi ve Ticaret Komisyonu kurulacağını ifade etti.  

Bütçede en büyük pay ulaşımın…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un Türkiye’de lokomotif bir güç olduğunu ve İstanbul’un aynı zamanda dünyaya karşı sorumlu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Yerel yöneticiler olarak bizler, işadamı olarak sizler bu yüzden İstanbul’a karşı çok daha fazla sorumluyuz. 2004’ten bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız yatırımlar toplamı 60 milyar lira. Bu yatırımlarda hükümetimizin özel bir desteği yok. Özel bir kaynak ayrılmış değil. Buna rağmen biz bu başarıyı yakaladık. Bütçemizin realize olma oranı ise yüzde 90’larda. Bütçemizde en büyük payı da ulaşıma ayırıyoruz. Bu pay, 24,6 milyar lira.”

İstanbul demir ağlarla örülüyor…

İstanbul’daki ulaşım yoğunluğunu azaltmak için metro çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiklerinin altını çizen Başkan Topbaş, “İhalesi devam eden, proje aşamasında olan yeni metro hatlarımız var. Mecidiyeköy - Bağcılar - Mahmutbey Metro Hattı’nın 17,5 kilometrelik kısmının ihalesini yaptık. Protokol imzalayacağız. Diğer ucu olan Kabataş bölgesine gelecek olan hattın da çalışmaları tamamlandı. Üsküdar - Ümraniye Metro Hattı devam ediyor. 38 aylık bir süreç ve dünya rekoru diyebileceğimiz bir ölçekte tamamlanacak. Bağcılar Kirazlı - Bakırköy İDO iskelesine olan projemizi de Ulaştırma Bakanlığı yapacak, takdim ettik. Bakırköy İncirli’den Beylikdüzü’ne gidecek metronun projeleri de tamamlandı, ihale dosyaları hazırlandı. Etiler Hisarüstü’ne giden hattın da Mart ayı içerisinde deneme sürüşleri başlayacak. Yani kent altında ve kent üstünde çalışmalarımız var. Dünyada metro yatırımını kendi imkanlarıyla yapan tek kent İstanbul’dur. Dünyada bunun başka örneği yoktur.” diye konuştu.

430 km yol, 276 kavşak…

Göreve geldikleri günden yana İstanbul’a 276 adet kavşak ve yol düzenlemesi yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “30 tanesinin de çalışması devam ediyor. Yeni 430 kilometrelik yol yaptık. Eskiden bankalardan çek karnesi alamayan belediye, şimdi bir ülke çapında yatırımlar yapıyor. Biz bunu para ve insan yönetimindeki başarımız sayesinde yapabildik. Türkiye’deki tüm belediyelerin yaptığı tüm yatırımların yüzde 48’ini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapmıştır.”

İstanbul’a 1.705 yeni otobüs…

İstanbullunun rahat ve konforlu bir ulaşım imkanına kavuşması için İETT filosunu yenilediklerini de ifade eden Başkan Topbaş, “İEET’nin filosunun yenilenmesi için 3 bin yeni otobüsün alınması talimatını vermiştik. Yerli üretim olmasını özellikle belirtmiştik. 1.705 tanesini filoya dahil ettik. Halk Otobüsleri de kendilerini yeniliyorlar. İETT’nin otobüs yaş ortalamasını 4’e düşürdük.” dedi.

İstanbul atıksulardan kurtuluyor…

Başkan Topbaş bir dönem İstanbul’un ciddi su sorunu yaşadığını ve aldıkları tedbirler ile İstanbul’un su sorununu ortadan kaldırdıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Su havzalarında 2004 yılına kadar kamulaştırılan alan 11 milyon metrekare iken, 2004’den bu yana kamulaştırdığımız alan 23 milyon metrekare. Atıksu arıtma konusunda çok önemli projelere imza attık. Ayamama Deresi’nde çok önemli bir tesis kurduk. Küçükçekmece’nin kenarında aynı şekilde bir arıtma tesis kurduk. Selimpaşa’da 22 kilometre tünel yapıyoruz. Bu projeler görünmüyor ama şehrin geleceği adına çok önemli işler.”

İstanbul hizmete doymuyor…

Çevre konusunda yaptıkları yatırımlara değinen Başkan Topbaş, İstanbul’un adeta yeşil bir tablo hale geldiğini söyledi. Laleyi yeniden ana vatanına getirdiklerinin altını çizen Başkan Topbaş, Çırpıcı Çayırı’nı da park haline getirerek, vatandaşlara nefes alacakları yer kazandırdıklarını ifade etti.  Yatırım ve hizmetlere hız kesmeden devam etmelerine karşın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iç borcu olmadığını, dış borçlanmada da yüzde 38 limitinde olduklarını ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul, dünya tarafından gıpta ile izleniyor. İstanbul, artık bir cazibe merkezi haline geldi. Biz durmak bilmeden çalışıyoruz. İstanbul hizmete doymuyor.  Daha yapacak çok işimiz var.” diye konuştu.