İstanbul eğlencenin yeni merkezi oluyor 13.11.2012

İstanbul’u Ortadoğu ve Balkanlar’ın eğlence merkezi haline getirecek olan Türkiye’nin ilk temalı parkı Vialand, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından basın mensuplarına tanıtıldı. 23 Nisan 2013’te tamamlanması planlanan 1 milyar 150 milyon TL’lik dev yatırımın yılda 30 milyon ziyaretçi alması hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yap-işlet modeliyle Eyüp Yeşilpınar’da hayata geçireceği dünya standartlarındaki eğlence merkezi Vialand, görücüye çıktı. Dünyanın en ileri teknolojik eğlence ünitelerini İstanbul’a taşıyacak Türkiye’nin ilk temalı parkının tanıtım töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Gürsoy Grup CEO’su Abdurrahman Gürsoy, Via Grup Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ve Vialand Genel Müdürü Mehmet Emeç’in katılımıyla yapıldı.

 

İstanbul’un farkını ortaya koyacak proje…

İnşaatı devam eden 1 milyar 150 milyon TL’lik dev parkın 23 Nisan 2013’te tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor. Yılda 30 milyon kişi tarafından ziyaret edileceği tahmin edilen Vialand ile  İstanbul, Ortadoğu ve Balkanlar’ın eğlence merkezi haline gelecek. Türkiye’nin eğlence anlayışıyla harmanlanan Vialand, eğlencenin canlı bir deneyimi olarak tasarlandı.

 

Projenin tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u dünyanın gelişmiş şehirleri arasında yer almasını sağlamak için bir takım tematik projelerle farklılığını ortaya koyması gerektiğini belirterek, “Biz İstanbul’u yoğun işgücünün çalıştığı bir şehir olmaktan çıkararak turizm, finans, fuarcılık, spor, sağlık, kültür ve sanatın merkezi olan, dünyayla yarışan bir kent olmasını arzu ediyoruz. Ulaşımdan sağlığa, eğitimden spora kadar bugüne kadar yaptığımız 52 milyar TL’lik yatırımla İstanbul’u hızla bu hedefe taşıyoruz” dedi.

 

7’den 77’ye herkes için eğlence...

Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük İstanbul’un, bir ülke özelliği gösterdiğine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul’da 5 bin 400 kilometrekarelik bir alanda 15 milyon insan birarada yaşıyor. Hamdolsun yaptığımız çalışmalarla şehrimiz dünyada gıptayla takip ediliyor ve bir başarı öyküsü olarak anlatılmasından mutluluk duyuyoruz. İstanbul’un dünya şehirleri arasında kendi özellikleriyle ön plana çıkması için ortaya koyduğumuz projelerden biri de Vialand Tematik Parkı’dır. Daha önce taş ocağı, sonrasında Haliç’in milyonlarca çamurunun pompalandığı 600 bin metrekarelik bu alanın nasıl değerlendirilmesi gerektiğini göreve geldiğimizden bu yana değerlendiriyorduk. İstedik ki burası sadece İstanbul’a ve Türkiye’ye hitap eden bir yer olmasın. Bütün dünyaya hitap etsin. Disneyland’a her yıl milyonlarca insan gidiyor. Arzu ediyoruz ki eğlence, alışveriş, konaklama gibi her türlü imkanı bulunan Vialand’a Türkiye’nin, Avrupa’nın, hatta dünyanın her yerinden insanlar gelsin. Yetişkinler aktivitelerle vakit geçirirken Türkiye’de bir ilk olan çocuk konseptli oteliyle ve eğlence parkıyla çocukların da zevkle vakit geçirdiği bir nokta olsun. Burada modern bir yaşam 7’den 77’ye herkese sunulacak.”

 

Park yap-işlet modeliyle işletilecek...

600 bin metrekarelik alanı, Vialand’ın yapılması için 30 yıllığına Via Grup & Gürsoy Grup Yatırım ve Yönetim Ortaklığı’na tahsis ettiklerini anlatan Başkan Topbaş, “Yerel yönetimler olarak böyle bir yatırımı devlet imkanlarıyla yapmanın ve işletmenin imkanı yok. Özel sektör refleksleriyle hizmet verecek bu temalı park çok ciddi bir yatırım. Biz belediye olarak işi kurguluyoruz ve yönlendiriyoruz. Bu kapsamda yap- işlet modeliyle burayı 30 yıl işletecek firma belediyemize ilk etapta 60 milyon TL ödeyecek. Arkasından her sene 3 milyon 600 binden az olmamak üzere yıllık cironun yüzde 10,5’ini belediyeye verecek. 30 yıl sonra da burası belediyemize verilecek. Bu anlamda Vialand, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesidir” dedi.

 

Bölgedeki gençlere istihdam önceliği...

Hareketliliğin 2 milyon insanın yaşadığı bu bölgeyi de ciddi şekilde değiştireceğini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, “Sadece ülke ekonomisine destek değil, çevredeki vatandaşlarımızın istihdamı için de çok önemli bir yatırım olacak. Yatırım yapılırken burada yaşayan vatandaşların mağdur edilmemesini ve Vialand’da öncelikle istihdam edilmesini istedim. Burası adeta bir işçi bulma kurumu gibi çalışacak ve buradaki gençlere iş imkanı sunacak. Bu açıdan da çok ciddi bir sosyal proje. İnşallah 23 Nisan 2013 yılında açılışı yine birlikte yapacağız. Buradan projeyi yapan Gürsoy ve Bayraktar Gruplarına teşekkür ediyorum. İstanbul’a gerçekten farklı temalar kazandırarak dünya şehirleri arasında ön plana çıkaracak. Görevde olduğumuz 8,5 yılda İstanbul’a gelen turist sayısı 2 milyon 800 bin milyondan 10 milyona dayandı. Böyle temalı projelerle bu rakam çok daha artacak. Vialand, İstanbul için büyük bir kazanım. Heyecan verici bir proje, İstanbul’a da bu yakışır. Bu projeyi çok yakın takip edeceğiz. Sayın Başbakanımızın da burasıyla çok yakın ilgilendiğini özellikle ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

Eğlencenin ilkleri Vialand’da olacak...

Son teknoloji ile tasarlanmış, 3 saniyede 110 km hıza ulaşan ve Avrupa’nın en çok ilgi gören Roller Coaster’ı da (Hızlı tren) Vialand’ın sayısız eğlence ünitelerinden sadece bir tanesi olarak parkta yer alacak. Eğlencenin yeni adresi, hızlı akarsuda rafting tecrübesinin ailece yaşanabileceği Rapid Ride, doğal şelalelerin Roller Coaster coşkusuyla bütünleştiği Splash Coaster, Roller Coaster tutkunu olan veya olmaya hevesli herkesin zevkle binebileceği Family Coaster gibi ana üniteleri bünyesinde barındıracak. Park ziyaretçileri, efsanevi karakteri içeren King Kong Köyü ve eski İstanbul yaşamının tüm gizemiyle canlandırıldığı, farklı tat ve lezzetlerinin sunulduğu, çalışanların hizmet verirken eğlendiği cıvıl cıvıl sokak ve meydanlarıyla daha nice sürpriz, hayret ve tebessüm dolu bir dünya bulacaklar.

 

Fatih Dark Ride eğlence ünitesinde ziyaretçiler, Osmanlı Dönemi’nde heyecanlı ve eğitici bir gezintiye çıkacak, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethine tanıklık edecekler. Eğlencenin yanı sıra, özellikle ilk ve ortaöğretim çağındaki çocuklara yönelik eğitici ve öğretici aktivitelerin de yer alacağı Vialand’da birçok sosyal sorumluluk projesi de hayata geçirilecek.

 

23 Nisan 2013’te açılması planlanıyor...

Özel gün etkinlikleri, mevsimsel kutlamalar, büyüleyici ışık şovları ve özel projeksiyon gösterileri ile Vialand, kısa sürede İstanbul’un en hareketli ve popüler buluşma noktası haline gelecek. Yapımına 2011 Eylül ayında başlanan ve 23 Nisan 2013 tarihinde tamamlanması planlanan proje, tamamlandığında 4 bin kişiye istihdam sağlayacak. Eyüp ve Gaziosmanpaşa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 600 bin metrekarelik proje, kuzeyindeki TEM Otoyolu ve güneyindeki D-100 (E-5) Karayolu ile ulaşım açısından kolay bir noktada bulunuyor.

 

İstanbul ve Türkiye’de eğlence alanında birçok ilke ev sahipliği yapacak olan Vialand, dünya standartlarında bir yatırım olarak dikkat çekiyor. Her yaş ve zevke sunduğu eşsiz olanaklarla Vialand, dünyanın en popüler temalı parklarını kıskandıracak düzeyde. 50’den fazla eğlence ünitesini aynı anda misafirlerine sunacak olan Vialand bu özelliği ile dünyaca ünlü birçok eğlence merkezini de geride bırakacak.