İstanbul’dan Sofya’ya ulaşım desteği 5.3.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bulgaristan ziyaretinde Başbakan Boyko Borisov ve Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandakova ile görüştü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile birlikte Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’ya iadeyi ziyarette bulundu. Belediye Başkanı Yordanka Fandakova tarafından karşılanan Başkan Topbaş, Sofya ve İstanbul arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi gerektiğini söyledi.

Sofya’ya 2 kavşak projesi hediye

İstanbul'da çok önemli projelere ve çalışmalara imza attıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, ''8 yılda toplam 251 adet kavşak, alt geçit ve yol düzenlemesi yaptık. Size de Bulgaristan Caddesi için 2 adet kavşak düzenlemesi projesi hazırladık. Hediye olarak getirdik. Umarım beğenirsiniz ve hemen uygulamaya geçersiniz. '' diye konuştu.

Ulaşıma 8 yılda 10 milyon avro yatırım

Sofya Belediyesine her alanda destek vermeye hazır olduklarını vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: ''İstanbul'da 8 yılda sadece ulaşıma 10 milyar avro harcadık. Hiçbir yerden yardım almadan tamamen belediye imkanlarıyla gerçekleştirdik. Toplu taşıma ne kadar kaliteliyse, ne kadar tercih ediliyorsa şehir o kadar medenidir. Şehrin medeniyet ölçüsü bu.”

Bulgar Kilisesi restore ediliyor

İstanbul’da arkeolojik kazılara 20 milyon avro harcandığını belirten Başkan Topbaş, “Kültürel değerleri, camileri, Bizans'tan kalan eserleri, kiliseleri onarıyoruz. Dünyanın ilk prefabrik yapısı olan Haliç kenarındaki Demir Kilise olarak da bilinen Bulgar Kilisesi’nin restorasyon çalışmasına başladık. Takriben 1,5 milyon avroya mal olacak bu çalışmanın hazırlıkları yapıldı” dedi.

Fandakova’dan Başkan Topbaş’a teşekkür

Kentte yaptıkları çalışmalar ve hayata geçirmek istedikleri projelerle ilgili bilgi veren Sofya Belediye Başkanı Fandakova ise, Belediye Başkanı Topbaş'a ve ekibine desteklerinden dolayı teşekkür etti. Fandakova, Topbaş'ın başarılı bir belediye başkanı olduğunu, yaptığı çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.

Çevre konusunda destek beklediklerini anlatan Fandakova, İstanbul'un özellikle ulaşım alanında büyük değişimler yaşadığını, çok önemli projelerin hayata geçirildiğini dile getirdi. İstanbul'un 2 sene önce Avrupa Kültür Başkenti olduğunu hatırlatan Fandakova, Sofya'nın da kültür başkenti olmak istediğini, İstanbul'un bu tecrübesinden de faydalanmak istediklerini vurguladı. 

Başbakan Borisov destek istedi

Başkan Kadir Topbaş, Bulgaristan Başbakan Boyko Borisov ile çok samimi ve sıcak bir atmosferde görüştü. Başkan Topbaş, görüşmede Başbakan Borisov’a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. 

Türkiye’ye çok ilgi duyduğunu ve takip ettiğini belirten Başbakan Borisov, Başkan Topbaş’tan Burgaz Belediyesi başta olmak üzere Sofya’nın dışındaki diğer belediyelere de destek olmalarını istedi.

Başkan Topbaş’a Bulgaristan’da yoğun ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Sofya gezisi Bulgar basınında geniş yer buldu. Çasa, Trud, Monitor, Standart gibi ulusal gazeteler Sofya’ya hediye edilen iki kavşak projesi ile Haliç’teki Bulgar Kilisesi’nin restorasyonundan övgüyle bahsetti. İstanbul’un ulaşım başta olmak üzere birçok alanda Bulgar yerel yönetimlere destek vereceğini kaydetti.