İsmail Haniye'den Başkan Kadir Topbaş'a Ziyaret 4.1.2012

Gazze'deki Filistin Hükümeti’nin Başbakanı İsmail Haniye, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti.

Başkan Kadir Topbaş, Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye’yi Emirgan’daki Beyaz Köşk’te ağırladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ve belediyelerin işbirliği, yerel yönetimlerde koordinasyon ve yardımlaşma konularının da ele alındığı görüşmede barış mesajları verildi.

Filistin halkının yanında olduk ve olacağız

“Artık gemisini yürüten kaptan devri kapandı. Hepimiz aynı gemideyiz ve kimsenin gemiyi sabote etmeye hakkı yok” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz her daim Filistin halkının yanında olduk ve yanında olacağız. Tecrübelerimizi onlarla paylaşacağız. Bizim İsrail halkıyla da bir sorunumuz olamaz. Gazze’ye uygulanan ambargo ve tecrit sadece Filistin halkını değil İsrail halkını da mağdur ediyor. Bir takım yönetimlerin insanlara zulümden başka bir şey vermediğini görmekteyiz. 21’inci yüzyılda tecrit edilmiş bir Gazze’yi düşünmek istemiyoruz. Bu dünya barışını ciddi anlamda tehdit ediyor.”

Yerel yönetimlerin desteğine ihtiyacımız var

Başkan Topbaş ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Başbakan Haniye ise uluslararası ambargo nedeniyle Gazze’de büyük sıkıntıların yaşandığına dikkat çekerek, “Bu sıkıntıları Türkiye’nin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla aşacağız.  Uluslararası baskılar nedeniyle yatırımlarımız durmuş durumda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir ülke büyüklüğünde ve sizin tecrübenizden ve yol göstermenizden yararlanacağız. Dostumuz olmanız bizim için çok büyük bir güvence. İstanbul medeniyetler şehri. Bundan sonrada gerek yatırımlarda gerekse halkımıza hizmet götürmede bize destek vereceğinizden eminiz ve bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Yerel yönetimlerin desteğine ihtiyacımız var.  Burada bulunduğum süre zarfında her Türk vatandaşın kalbinde birlik beraberlik gördüm. Filistin sevgisi gördüm. Bu beni fazlasıyla mutlu etti ve geleceğe ilişkin ümitlerimi artırdı.” diye konuştu.